Faraonský chrt

(faraonský pes)

Povaha plemene

Faraonský chrt se může občas chovat dominantně k psům jiných plemen. K cizím lidem je nedůvěřivý a proto se k nim chová z pravidla rezervovaně, zatímco s dětmi většinou vychází velmi dobře. Jiná domácí zvířata vnímá jako kořist, proto se faraonský chrt nedoporučuje chovat společně s nimi. Pokud má ale pes dobré vedení, může si na ostatní domácí zvířata zvyknout. S tímto přizpůsobováním se ale musí začít velmi brzy.

Popis faraonského chrta

Výška v kohoutku u psa je 56 cm, fena měří 53 cm. Srst je lesklá a krátká. Zabarvení je světle až tmavě tříslové.

Plemenný standard faraonského chrta přesně vymezuje bílé znaky. Velmi žádoucí je bílá špička ocasu. Dále pak jsou žádoucí bílé znaky na hrudi, prstech a tenký bílý znak/pruh na středové ose hlavy. Bílé skvrně na hrudníku se často říká hvězda, ale její tvar připomíná spíše jen skvrnu. Jako chovatelé výstavního psa by jste měli dbát na to, aby se nevyvinulo více bílé než plemenný standard povoluje. Bílé znaky jinde na těle (než bylo popsáno výše) jsou nežádoucí (ale nikoli diskvalifikující).

Základní péče o psa

Srst faraonského chrta nevyžaduje příliš mnoho péče, musí se však občas odstranit uvolněné a odumřelé chlupy, na to je nejlepší gumový kartáč.

Někteří faraonští chrti mohou mít alergii na některou očkovací látku, proto je při očkování nutné na tuto zvláštnost veterináře upozornit a je-li možnost, počkat v blízkosti veterináře ještě alespoň půl hodiny po aplikaci očkovací látky.

Faraonský chrt vyžaduje mnoho pohybu, proto je nejlepší alespoň na hodinu denně vyjet s ním například na kole, nebo alespoň vyrazit na delší procházku. Pokud s faraonským chrtem nemůžete nebo nechcete jít na lov, ideální alternativou je coursing.

Když faraonský chrt cítí zvěř, řídí se loveckým pudem a proto by mohl utéct. Pokud chcete mít faraonského chrta na zahradě, musíte zajistit vysoký plot, jelikož skáče velmi vysoko.

Historie plemene faraonský chrt

Historie tohoto plemene je velmi dlouhá. Kosterní pozůstatky nalezené na Středním východě pocházejí přibližně z doby před pěti tisíci lety. Pozůstatky z okolí Středozemního moře pocházejí z doby před více než dvěma tisíci lety. Tito psi přežili jako vyhraněná plemena na izolovaných místech, jako je ostrov Malta nebo Baleáry. Faraonský pes se stal díky své kvalitní červené srsti nejoblíbenějším zástupcem této skupiny. Na rozdíl od chrtů, kteří k lovu používají převážne zrak, používá faraonský chrt kromě zraku i sluch a čich.

Původně se choval jako honič a slídič, ale v dnešní době se využívá spíše jako společník a lovecký pes. Faraonský chrt je velmi elegantní a důstojný pes. Nejspíše je potomkem drobného, křehkého vlka, který kdysi obýval Arabský poloostrov.

VIDEA plemene faraonský chrt

Pro videa s plemenem faraonský chrt klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Egypt/Malta
Výška v kohoutku
53 – 56 cm
Hmotnost v dospělosti
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]