Flanderský bouvier

Povaha plemene

Flanderský bouvier je velmi věrný pes a lpí na své rodině. Jsou ostražití a neúplatní, proto jim můžete bez problémů přenechat hlídaní domu i zahrady. Jsou spíše klidní a rezervovaní. Na nejrůznější podněty reagují vyrovnaně a dobromyslně. V mládí bývají poněkud bouřliví. Tito psi jsou velmi společensky založení a mají velmi dobrý vztah k dětem. Pozor na divoké hry vašich dětí a kamarádů, flanderský bouvier má sklon „své“ děti chránit. Obeznámí-li se již jako štěně s kočkami a jinými domácími zvířaty, nemáí s nimi později problém. K cizím lidem se zpočátku chovají podezíravě. Nemá potřebu vydávat se na samostatné procházky a respektuje hranice svého území.

Popis flanderského bouviera

Flanderský bouvier dorůstá výšky psi 62 – 68 cm, feny 59 – 65 cm a psi dosahují váhy 35 – 40 kg a feny 27 – 34 kg. Průměrná délka života je 11 – 12 let. Hlava působí masivně, plochá lebka je delší než širší a je celkově delší než čenich. Uši jsou malé, trojúhelníkovité, svěšené a vysoko nasazené. Oválné oči jsou umístěny vodorovně, mají tmavou barvu. Skus je nůžkový nebo klešťový. Nosní houba je vždy černá. Flanderští bouvieři mají krátký a statný trup. Široký, krátký a svalnatý hřbet musí být vodorovný, bedra jsou krátká a svalnatá. Ocas je nasazen v linii hřbetu a je nošen vysoko. Srst je nepřiléhavá, huňatá, drsná, suchá a matná. Vyznačuje se odolností vůči nepřízním počasí. Podsada je hustá. Přípustné barvy jsou popelavá nebo šedá většinou s žíháním, sytě černá je rovněž přípustná, avšak není příliš žádoucí. Vyskytují se i světlé až blond barvy, ty jsou však nežádoucí.

Klasifikace FCI

Podle FCI patří flanderský bouvier do skupiny 1 – Ovčácká, honácká a pastevecká plemena, sekce 2 – Honácká a pastevecká plemena.

Základní péče o psa

Srst flanderského bouviera je zapotřebí nejméně třikrát ročně trimovat. Také je nutné alespoň jednou týdně důkladně vykartáčovat. Odstraňujte přebytečné chlupy ve zvukovodu a mezi polštářky na tlapkách. Plemeno lze snadno cvičit, i když na rozdíl od jiných pasteveckých plemen chápe poněkud pomaleji. Má však snahu vám vyhovět. Vhodným pohybem pro toho psa jsou procházky bez vodítka, aportování, běh vedle kola nebo plavaní. Je však také schopný hodiny běhat. Flanderský bouvier je otužilé plemeno a může být chován venku, ale musí mít kontakt s rodinou a dostatek pohybu. Tito psi se dobře uplatňují v nejrůznějších psích sportech například v poslušnosti. Lze jej také vycvičit na psa záchranáře.

Historie plemene flanderský bouvier

Flanderský bouvier vznikl v 17. století na belgicko-francouzském pomezí. Přesný původ není příliš jasný. Flandry se mohly pochlubit mnoha typy honáckých psů. Původním posláním těchto psů bylo nahánění dobytka a sloužili jako hlídací psi. Poprvé byl flanderský bouvier vystavován roku 1910, ale standard byl sepsán až roku 1912. Za první světové války byl používán jako nosič depeší a vyhledávač raněných vojáků. Bohužel Flandry byly jedním z nejpostiženějších území a tak kvůli zničenému kraji svého původu flanderský bouvier  téměř vyhynul. Ve dvacátých letech se o oživení chovu postarali vlámští chovatelé.

VIDEA plemene flanderský bouvier

Pro videa s plemenem flanderský bouvier klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Belgie
Výška v kohoutku
62 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti
27 – 40 kg
Věk
11 – 12 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]