Grifonek belgický

(Grifon belge)

Povaha plemene

Zvědavý, rozpustilý, veselý, temperamentní, bdělý, hravý a velmi společenský pes. Belgický grifonek je nekomplikovaný, klidný a milující. Díky své nebojácnosti a ostražitosti je i dobrým hlídačem. K ostatním zvířatům a dětem je přátelský. Tento grifonek je velmi inteligentní, přizpůsobivý a velmi učenlivý.

Popis belgiciého grifonka

Belgický grifonek má v kohoutku v rozmezí 22 až 28 cm, váha by se měla pohybovat mezi 3,5 a 6 kg. Při pohledu z boku se zdá, že brada, čenich a čelo leží v rovině. Chybou je, neleží-li čenich v linii očí.

Dolní čelist má být klenutá a široká, v žádném případě ne špičatá. Grifonek belgický má předkus. Zuby by měly být řazeny pravidelně a rovnoběžně v rovné linii. Nesmí být viditelné zuby, ani jazyk. Šířka tlamy je závislá na řezácích, proto nesmí žádný chybět.

Barva očí by měla být tmavě hnědá, jakákoliv jiná barva je označována za chybu. Okraje víček jsou černé a bělmo očí by nemělo být viditelné.

Ocas Grifonka je vzpřímený, směřující špičkou ke hřbetu, nesmí se ho však dotýkat, nesmí být zalomený ani zatočený.

Grifonek belgický má drsnou rovně přiléhající srst s podsadou. Srst je od přírody hrubá, lehce vlnitá, ale ne kudrnatá. Trimuje se a její délka má být okolo 2 cm.

Běžná barva je černá a černá s pálením. Znaky pálení musí být čisté a jednotně syté barvy. Černá může být také promíchaná s hnědo-červenou, čistě černá a černá s pálením jsou však upřednostňovány.

Pohyb grifonka je silný s paralelním pohybem končetin a dobrou energií.

Klasifikace FCI

Podle standardu FCI patří belgický grifonek do Skupiny IX. – Společenská plemena a toy, sekce 3 – Malí belgičtí psi (bez pracovní zkoušky). Oficiální zkratka v České republice je BEG. Číslo standardu je 81 (05. 05. 2003 ve Velké Británii).

Základní péče o psa

Belgický grifonek má srst nenáročnou na péči. Je nutné ji pouze jednou až dvakrát týdně trimovat (trimování = odstraňování odumřelé srsti, např. gumovou rukavicí, nebo trimovacím hřebenem) a pravidelně srst škubat. Vous je potřeba často česat, aby se odstranily případné zbytky jídel a předešlo se zplstnatění srsti. Pokud je to nutné, odstraňují se chlupy z koutků očí – přerostlé chloupky by mohly způsobit podráždění oční bulvy. Také se zastřihává přerostlá srst na ocase. Drápky je třeba udržovat krátké.

Stejně jako ostatní plemena s plochým obličejem mívá i belgický grifonek srdeční a dýchací problémy.

Historie plemene belgického grifonka

Belgický grifonek vychází z malého hrubosrstého psa nazývaného „Smousje“, ten je předkem také Bruselského grifonka a Brabantíka. Šlechtění King Charles španěla a Mopse dalo tomuto plemeni krátkou tmavočernou srst a vedlo k upevnění dnešního typu Belgického grifonka. V roce 1883 byl belgický grifonek zapsán do registrace plemenné knihy Union Royale Cynologique. Popularity ale dosáhl až kolem roku 1900, vděčí za to belgické královně Marii-Antonietě, která se těmito psy nechávala doprovázet na cestách kočárem, mimo to chránili stáje před drobnými hlodavci.

VIDEA plemene grifonek belgický

Pro videa s plemenem grifonek belgický klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Belgie
Výška v kohoutku
22 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti
3,5 – 6 kg
Věk
13 – 15 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]