Grifonek bruselský

(Griffon Bruxellois, Brussels Griffon)

Povaha plemene

Bruselský grifonek je velmi živý, ostražitý a pozorný pes. Miluje svého pána, je rád středem jeho pozornosti a je mu bezmezně oddán. Tento pes je hrdý, inteligentní, učenlivý, vyrovnaný a rovněž pozorný a citlivý. Běžně se dožívá vysokého věku.

Popis grifonka bruselského

Bruselský grifonek má v kohoutku v rozmezí 22 až 28 cm, váha by se měla pohybovat mezi 3,5 a 6 kg. Černý čenich se nalézá ve stejné výšce jako oči. Je široký s rozšířenými nosními otvory. Při pohledu z boku se zdá, že brada, čenich a čelo leží v rovině. Tlama musí vystupovat a nesmí být delší než 1,5 cm, chybou je, neleží-li čenich v linii očí. Grifonek má předkus, tlama se ale musí pevně uzavírat, nesmí být viditelné zuby, ani jazyk. Šířka tlamy je závislá na řezácích, proto nesmí žádný chybět. Bruselský grifonek má drsnou rovně přiléhající srst s podsadou. Srst je od přírody hrubá, lehce vlnitá, ale ne kudrnatá, délka srsti má být okolo 2 cm. Barva srsti bývá světle rezavá a kaštanová, často s černým nádechem na čenichu, uších a bradě. Pohyb je silný s paralelním pohybem končetin a dobrou energií.

Klasifikace FCI

Bruselský grifonek patří podle standardu FCI mezi plemena společenská a toy, sekce 3 – Malí belgičtí psi. Oficiální zkratka v ČR je BRG. Číslo standardu je 80 (05. 05. 2003).

Základní péče o psa

Bruselský grifonek se pravidelně trimuje, vousy a obočí se ponechávají dlouhé, musí se však pravidelně česat, aby se odstranily zbytky jídla a předešlo se případnému zplstnatění. Srst z koutků očí se odstřihuje, protože by mohla způsobit podráždění oční bulvy. Drápky se udržují krátké. Stejně jako ostatní plemena s plochým obličejem mívá i bruselský grifonek srdeční a dýchací problémy.

Historie plemene bruselský grifonek

Bruselský grifonek je známý již od 19. století. V Belgii byl vyšlechtěn zkřížením opičího pinče a King Charles španěla. Bruselský grifonek vychází z malého hrubosrstého psa nazývaného „Smousje“, ten je předkem Belgického grifonka a Brabantíka. Bruselský grifonek se objevuje v několika barevných variantách a v různých velikostech. Původně byl grifonek bruselský určen pro boj s hlodavci, především s krysami. Brzy se však stal oblíbencem králů. Dále byl křížen s Jorkšírským teriérem a Pekinézem. V současné době jsou grifonci populární na celém světě.

VIDEA plemene grifonek bruselský

Pro videa s plemenem grifonek bruselský klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Belgie
Výška v kohoutku
22 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti
3,5 – 6 kg
Věk
13 – 15 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]