Hannoverský barvář

(Hannover´scher Schweisshund)

Povaha plemene

Hannoverský barvář je velmi přátelský pes, je klidný, mírný a vyrovnaný. Při lovu se však stává posedlým, houževnatým a velmi vytrvalým. Je vhodný pro lov a díky svému čichu i pro pátrací a záchrannou službu. Pes potřebuje dostatek pohybu, jinak je roztěkaný a neklidný. Nevychází s kočkami ani s jinými domácími zvířaty, s ostatními psy vychází dobře, při své práci je však raději sám.

Popis hannoverského barváře

Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí od 51 cm do 61 cm, váha má být mezi 38 až 44 kg, standard FCI neuvádí přesná čísla. Hannoverský barvář má silnou širokou hlavu, lebka je spíše plochá, rozšiřuje se dozadu. Oči musí být tmavě hnědé, dobře chráněné očními víčky. Uši jsou středně dlouhé, vysoko a široce nasazené, těsně přiléhají k hlavě, musí být rovné bez viditelných záhybů, na konci hladce zaoblené. Nosní hřbet je lehce klenutý až rovný s černým nebo tmavě hnědým velkým a širokým čenichem s široce otevřenými nozdrami. Pysky jsou převislé a zaoblené, pevně překrývají pevné zuby, skus musí být úplný nůžkový, nebo klešťový. Krk má Hannoverský barvář dlouhý a silný, zvolna se rozšiřuje k plecím, kůže na krku je volnější, může být naznačen lalok. Hrudník barváře je velmi prostorný a hluboký, hlubší než širší. Hřbet je silný a pružný, bederní část je mírně klenutá, záď lehce spáditá, dlouhá, široká a silná, břicho je viditelně ale ne příliš výrazně vtažené. Lokty hrudních končetin musí být dobře pohyblivé, přilehlé k tělu. Nohy jsou rovné a dobře osvalené. Pánevní končetiny dominují širokou a prostornou pánví, stehna jsou dobře osvalená, kolena velmi silná, lýtka rovná a pevná. Ocas hannoverského barváře je nasazen vysoko, je dlouhý, lehce zahnutý, u kořene silný, postupně se zužuje. Srst na těle je krátká, hustá a drsná. Na zadní straně končetin a na spodku ocasu je o málo delší a hrubší. Zbarvení je v různých odstínech červeně rezavé, s černým melírem na konečcích chlupů a s tmavou maskou na čenichu.

Klasifikace FCI

Hanoverský barvář patří podle standardu FCI do skupiny VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 2 – Honiči ve smečce.

Základní péče o psa

Hannoverský barvář nepotřebuje žádnou zvláštní péči, srst je třeba jedenkrát týdně kartáčovat, vystřihovat zcuchanou srst mezi prsty a pravidelně čistit zvukovody. Drápy se musí udržovat krátké.

Historie plemene hannoverský barvář

Hannoverský barvář byl vyšlechtěn v Německu v Hannoveru v roce 1820. Vznikl plánovaným zkřížením Keltských honičů s těžkými barváři. Patří mezi lovecká plemena, pro svůj výborný čich je dodnes myslivci a lesníky využíván ke stopování zvěře.

VIDEA plemene hannoverský barvář

Pro videa s plemenem hannoverský barvář klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
48 – 55 cm
Hmotnost v dospělosti
38 – 44 kg
Věk
12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
rezervovaný
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]