Holandský slídič

(křepelák, Kooikerhondje )

Povaha plemene

Kooiker je inteligentní, učenlivé, pozorné a odvážné plemeno. Tento výborný hlídač má i lovecké sklony, úspěšně hubí krysy, krtky a myši. Štěká a útočí pouze v případě, že je to nutné. Vytváří si velmi silné pouto ke svému pánovi. Kooikerhondje je citlivý pes a hrubý přístup či křik snáší špatně. Je zdrženlivý k cizím lidem a od dětí si nenechá hned tak něco líbit, proto není příliš dobrým společníkem zvláště pro malé děti. Obvykle vychází dobře s ostatními psy, ale může se chovat dominantně. Pokud je od štěněte zvyklý na kočky a ostatní domácí zvířata, vychází s nimi dobře. Když se cítí nesvůj, uzavírá se do sebe.

Popis kooikerhondje

Tento pes dorůstá výšky 33- 41 cm v kohoutku a dosahuje váhy okolo 9-11 kg. Průměrná délka života je 12-13 let. Hlava je široká a klenutá. Lebka i tlama jsou stejně dlouhé. Středně velké uši jsou nošeny svěšené a přiléhají k hlavě. Oči mandlového tvaru mají tmavě hnědou barvu a přátelský a pozorný výraz. Kooikerhondje má nůžkový skus, ale i klešťový skus je přípustný. Krk je rovný, silně osvalený. Tělo je delší než vyšší. Hřbet je silný, hruď hluboká s dobře klenutými žebry. Ocas sahá až k patám a je nošen vodorovně nebo nad hřbetem, není však zakroucený. Kooikerhondje má středně dlouhou mírně vlnitou srst. Podsada je dobře vyvinutá. Zbarvení srsti je bílé s oranžovo-červenými plotnami. Typickým plemenným znakem jsou černé špičky uší.

Klasifikace FCI

Kooikerhondje patří do skupiny 8. – Retrívři, slídiči a vodní psi, sekce 2 – Slídiči.

Základní péče o psa

Srst Kooikera nepotřebuje mnoho péče. Postačí pravidelně vykartáčovat, aby se netvořila zacuchaná místa. Je vhodné prohlížet uši a odstraňovat nečistoty a přebytečný ušní maz. Kooikerhondje potřebuje důslednou a rozhodnou výchovu. Citlivě reaguje na změnu intonace hlasu a tak není třeba tvrdý přístup, který ani není na místě. Avšak příliš shovívavá výchova by mohla podnítit dominantní chování. Je to živý pes, který rád běhá, plave a aportuje. Potřebuje hodně pohybu, vhodné jsou dlouhé procházky, kooiker také rád běhá vedle kola. Kooikerhondje je přímo stvořený pro psí sporty jako je agility, soutěže poslušnosti, obratnosti a hry s míčkem.

Historie plemene křepelák

Kooikerhondje patří mezi nejstarší nizozemské plemeno, vzniklo na konci 17. století za vlády Viléma Oranžského. Jeho předci, kterými jsou malí španělé, se do Nizozemí dostali v dobách španělské nadvlády. Během druhé světové války kooikerhondje téměř vyhynul. Přežilo pouze 25 jedinců, kteří dali základ pro nové generace. O jejich vzkříšení se zasloužila baronka von Hardenbrock z Amsterdamu. Kvůli tak malému genofondu trpí tito psi řadou genetických chorob. Kooikerhondje byl využíván k lovu kachen, kdy kachny lákal z hnízda máváním bílého ocasu. Od roku 1943 je toto plemeno registrováno v Holandské plemenné knize. V roce 1971 byl schválen standard a posléze byl kooikerhondje roku 1990 uznán FCI.

VIDEA plemene holandský slídič

Pro videa s plemenem holandský slídič klikněte ZDE

FCI
Retrívři a vodní psi
Využití
Velikost
Původ plemene
Výška v kohoutku
cm
Hmotnost v dospělosti
Věk
Délka srsti
Péče o srst
Vztah k dětem
Vztah k ost. zvířatum
Náročnost na výchovu
Náročnost na pohyb
Vhodné prostředí
Využití psa
Časová náročnost
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]