Italský corso pes

(Kane Korso, Cane Corso Italiano, Italian Cane Corso)

Italský Corso pes (nebo také Cane corso)

Povaha plemene

Italský Corso pes je odvážný a vytrvalý obranář svého pána a jeho rodiny. Nikdy však neútočí jako první. Je výborným hlídacím psem, který tomuto k účelu nepotřebuje speciální výcvik. Velmi dobře dokáže pochopit danou situaci a v případě ohrožení pána, jeho rodiny nebo majetku razantně a tvrdě zakročit. V rodinném kruhu je milujícím, věrným a mazlivým společníkem. K dětem má vřelý a obranářský vztah. S jinými zvířaty v domácnosti vychází dobře, pokud byl s nimi jako štěně seznámen. K návštěvám se zpočátku chová rezervovaně, ale když pochopí, že jeho pánovi z jejich strany nehrozí nebezpečí, je velmi přátelský.

Popis italského corso psa

Italský Corso pes dosahuje výšky feny 58 – 64 cm, psi 62 – 68 cm, Váha se pohybuje u fen okolo 38 – 45 kg a u psů 42 – 50 kg. V průměru se dožívá 11 let. Hlava má širokou lebku, typického molossoidního typu. Tlama je kratší, čtvercového charakteru s širokými čelistmi, horní pysk výrazně překrývá spodní. Nosní houba je černá s otevřenými nozdrami. Oči jsou středně velké a oválné, zbarvení záleží na barvě srsti, ale mělo by být co nejtmavší. Uši trojúhelníkovitého tvaru jsou nasazeny poměrně vysoko a visí podél hlavy. Krk je svalnatý a silný, trup je robustní, ale ne podsaditý. Hřbet je rovný a dobře osvalený. Hrudník je hluboký a dosahuje až k loktům. Ocas je vysoko nasazený a u kořene silný. Končetiny jsou svalnaté a silné, přední tlapky jsou kočičí, zadní mají spíše oválný a kompaktnější tvar. Srst tohoto plemene je hustá a krátká, lesklá. Zbarvení je černé, olověně šedé, břidlicové, světle šedé, plavé, jelení červené, žluté či žíhané. U žlutých, červených nebo žíhaných je černá nebo šedá maska, která je pouze na tlamě.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické federace patří italský corso pes do skupiny 2 – pinčové a knírači, molossové, švýcarští horští a salašničtí psi; sekce 2.2 – psi molosského typu, horští psi, bez zkoušek z výkonu. Oficiální zkratka pro ČR je CC. Využitím je to hlídací pes, ochranář, policejní pes, stopař.

Základní péče o psa

Italský Corso pes není náročný na údržbu srsti. Vhodné jsou pravidelné kontroly uší, ve kterých se může objevit zánět. U Italského corso psa je potřebná pevná a důsledná výchova, nesmí se s ním však jednat tvrdě. Přirozeně poslouchá autoritu rodiny a jeho výchova tak není příliš náročná, je však dobré nezanedbat základní výcvik. Štěně je nutné socializovat na různé situace a kontakt s jinými zvířaty, psy a cizími dětmi. Toto plemeno vyžaduje pravidelný pohyb, ideální jsou procházky přírodou. Nehodí se pro celoroční držení venku. Potřebuje kontakt se svou rodinou.

Historie plemene italský corso pes

Italský Corso pes je potomkem starořímského válečného a arénového psa Canis Pugnax. S postupem času se začal více využívat pro ochranu majetku a jako lovecký pes. Díky jeho vzrůstající oblibě se rozšířil po celé Itálii, bohužel pozdější změna typu zemědělství a hospodaření zapříčinila, že tento statný pes již nebyl potřeba. Několik kusů se zachovalo na jihu Itálie v oblastech Puglia, Lucania a Sannio. Zde si jich také roku 1973 povšimli profesor Francesco Ballotta a Dr. Antonio Morsiani. O pět let později bylo shromážděno 19 jedinců, díky kterým se podařilo toto plemeno obnovit. Roku 1987 již bylo zaregistrováno 100 jedinců. V roce 2007 bylo plemeno uznáno FCI. K nám se první jedinci dostali na přelomu let 1996/1997 a v roce 2000 vznikl český klub chovatelů.

VIDEA plemene italský corso pes

Pro videa s plemenem italský corso pes klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Itálie
Výška v kohoutku
58 – 68 cm
Hmotnost v dospělosti
38 – 50
Věk
11 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]