Japonský špic

(Nihon Supittsu)

Povaha plemene

Japonský špic je inteligentní, učenlivý a chápavý pes, výborně se hodí pro psí agility a sporty, protože se rád předvádí. Je velice smělý, veselý a jásavý. Japonský špic je až přehnaně oddaný své rodině a těžko nese odloučení od jednotlivých členů, miluje děti a bez problémově vychází se psy a domácími zvířaty. K cizím lidem se chová rezervovaně.

Popis japonského špice

Psi měří 30 až 38 cm, feny jsou o něco menší, standard FCI přesnou váhu neuvádí. Důležitý je poměr kohoutkové výšky k délce těla, který je 10 : 11.

Hlavu má japonský špic středně širokou a zaoblenou, zadní část lebky je nejširší, stop je patrný. Tlama je špičatá, na konci mírně zaoblená, čenich je malý, kulatý a tmavě černý. Čelisti mají nůžkový skus, silné zuby se udržují bílé. Středně velké oči mají tvar mandle, jsou posazené mírně šikmo a mají tmavou barvu. Uši jsou nasazené vysoko ne příliš daleko od sebe, jsou malé, trojúhelníkové a vždy vztyčené.

Malé kočičí tlapky mají silné polštářky, upřednostňuje se černá barva polštářků i drápů. Ocas je vysoko nasazený, středně dlouhý, nesený nad hřbetem. Srst krycí je rovná a odstávající, podsada je krátká, měkká a velmi hustá. Od krku k plecím a pod hrudí je bohatá lví hříva, která tvoří límec, ocas se pyšní dlouhým a bohatým závěsem. Barva srsti je čistě bílá.

Klasifikace FCI

Podle standardu FCI patří japonský špic do skupiny V. – Špicové a primitivní typy, sekce 5 – Asijský špic a příbuzná plemena (bez pracovní zkoušky). Oficiální zkratka v České republice je JSP. Číslo standardu je 262 (Japonsko).

Základní péče o psa

Japonský špic se nesmí příliš česat ani kartáčovat, poškozuje se tím podsada srsti. V době línání je na vyčesávání odumřelých a vypadaných chlupů nejvhodnější řídký hřeben s dvojitou řadou kovových zubů.

Historie plemene japonský špic

Předkem Japonského špice je velký bílý německý špic, který se do Německa dostal v 19. století, tvrdí se ale, že jeho blízkým příbuzným je také Norbotten špic či Samojedský pes. Japonský špic byl poprvé vystaven roku 1921 v Tokiu. Plemeno bylo uznáno japonskými kynology až roku 1948, tento standard je v podstatě platný dodnes. Mimo Japonsko plemeno příliš rozšířeno není.

VIDEA plemene japonský špic

Pro videa s plemenem japonský špic klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Japonsko
Výška v kohoutku
30 – 38 cm
Hmotnost v dospělosti
neuvádí se
Věk
12 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]