Kerry Blue Teriér

Povaha plemene

Kerry blue teriér je veselý, temperamentní, přítulný pes s kouzelným a přitažlivým zevnějškem, ale je i velmi pozorný. Má velmi rychlé reakce. Je to ostražitý a dobře ovladatelný pes. Je možno jej vést i lovecky, pro lov vodní zvěře nebo pro stopování. V dnešní době ho častěji najdeme jako psa společenského. Rodině je oddaným a veselým společníkem, je také velmi milý k dětem. Je spolehlivým hlídačem. Má velmi dobrou paměť. Může být také poněkud paličatý a dominantní vůči ostatním psům. Kerry blue teriér málo štěká. Miluje vodu, výborně a vytrvale plave.

Popis kerry blue teriéra

Tento kompaktní, svalnatý, středně velký teriér dorůstá do výšky 46 – 50 cm v kohoutku s hmotností okolo 15 – 17 kg. Průměrná délka jeho života je okolo 14-ti let. Má silnou, bohatě osrstěnou hlavu. Stop je mírný a dobře znatelný. Oči jsou tmavě nebo oříškově hnědé, uši jsou tenké a dopředu překlopené. Hřbet je středně dlouhý a rovný. Ocas vysoko nasazený a zvesela nesen. Zuby jsou velké a skus nůžkovitý. Končetiny jsou rovné se silnými kostmi. Srst je měkká, bohatá, vlnitá a bez podsady. Barva je modrá různého zabarvení s černým stínováním nebo bez něj. Štěňata se rodí černá, během devíti až osmnácti měsíců se barva srsti změní na modrou. Obecně platí, že čím dřív se začne barva měnit, tím světlejší pak bude.

Klasifikace FCI

Skupina 3- teriéři, sekce 1- vysokonozí a středně velcí teriéři bez pracovní zkoušky.

Základní péče o kerry blue teriéra

Hodí se pro sportovně založené majitele, protože potřebuje dostatek pohybu nebo pracovní vytížení. Potřebuje pevnou a důslednou výchovu. Může být cvičen i služebně. Je dobré jej již v mládí seznámit s kočkami a jinými domácími zvířaty, aby se tak předešlo pozdějším konfliktům. Srst potřebuje pravidelnou péči a vyčesávání. Kerry blue teriéry netrimujeme, ale stříháme. S úpravou měkké, hedvábné, bohaté a vlnité srsti začínáme 2 – 6 týdnů před výstavou. Ale ani psům, které na výstavu nepřipravujeme, nenecháváme srst přerůstat, protože pak pes ztrácí typický, standardem předepsaný zjev. Tomuto psovi línají pouze sekundární chlupy, jejich nevyčesání může vést ke zplstnatění srsti. Je také nutné odstraňovat odumřelé chlupy ze zvukovodu, aby nedošlo k zánětu. Kerry blue teriér by měl být chován v bytě, výjimečně venku, ale rozhodně ne celoročně.

Historie plemene kerry blue teriér

Toto národní plemeno Irska bylo vyšlechtěno v 19. století v hrabství Kerry. Jeho lovečtí předci lovili králíky a menší hlodavce i hlídali tamní usedlosti. Původně se nijak neupravovali a byli nejednotné barvy. Později byli záměrně a cíleně vyhledáváni psi jednotného zbarvení a šlechtěn tak teriér zvláštní modré barvy a měkké srsti. Je blízkým příbuzným irského teriéra nebo bedlington či Dandie Dinmont teriéra, ale především Soft-Coated Wheaten teriéra, který byl dříve také zbarven modře. Britská chovatelka Casey Hewittová ustálila plemenný standard a v roce 1922 byl kerry blue teriér mezinárodně uznán. Na výstavách se poprvé objevil již v roce 1913 a roku 1920 byl založen klub „Dublin Blue Terrier Club“. Za druhé světové války byli využíváni i jako psi služební. Angličtí chovatelé mu náležitou úpravou srsti dodali nevšední elegantní vzhled, který odpovídá i povaze. Tomuto psovi se někdy říká „modrý kavalír“.

VIDEA plemene kerry blue teriér

Pro videa s plemenem kerry blue teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Irsko
Výška v kohoutku
46 – 50 cm
Hmotnost v dospělosti
15 – 18 kg
Věk
14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]