Lakeland teriér

(Lakeland terrier)

Povaha plemene Lakeland teriér

Lakeland teriéra lze stručně charakterizovat jako inteligentní, dovedné plemeno s dobře vyváženými vlohami. Je veselý, nebojácný, bystrý výraz a rychlý pohyb jsou mu vlastní. Neustále je plný očekávání. Je odvážný, přátelský a sebevědomý. Je využíván jako lovecký pes – norník, vhodný ovšem i na povrchové práce.

Popis Lakeland teriéra

Lakeland teriér pochází původně z Anglie, konkrétně z oblasti Lake District. Jeho hlava je dobře posazená, délka hlavy od stopu ke špičce nosu nepřesahuje vzdálenost od týlu ke stopu. Lebka psa je plochá a elegantní. Špička nosu je černá, výjimku tvoří psi s játrově hnědou barvou srsti, u kterých bude i špička nosu hnědá. Tlama je široká, ale ne příliš dlouhá. Čelisti jsou silné, zuby s dokonalým, pravidelným nůžkovým skusem, čili horní řadu zubů těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny kolmo k čelistem. Oči jsou tmavě nebo oříškově hnědé. Šikmé oči jsou nepřípustné. Uši lakeland teriéra jsou malé, ve tvaru písmene V, nesené zpravidla v pozoru. Vůči hlavě nejsou posazeny příliš vysoko, ani příliš nízko.

Krk je mírně klenutý, bez laloku. Hřbet těla je silný a vzhledem k postavě přiměřeně krátký. Bedra jsou dobře napojená, hrudník je přiměřeně úzký. Ocas teriéra se dříve obvykle kupíroval. Proto v popisu plemene stále uznáváme i tuto možnost. Kupírovaný ocas musí být dobře nasazený, nesený vesele, ale ne nad hřbet nebo zatočený. Stejné požadavky platí i pro nekupírovaný ocas, přičemž dále je kladen požadavek na to, aby byl ocas nesen v celkové rovnováze s tělem psa.

Hrudní končetiny jsou rovné se silnými kostmi. Plece jsou skloněné dozadu. Pánevní končetiny jsou silné a svalnaté. Stehna jsou dlouhá a silná. Kolena svírají vhodný úhel. Nadprstí je rovné. Tlapky jsou malé, kompaktní, kulaté a dobře vyztužené.

Hrudní a pánevní končetiny jsou vedeny přímo vpřed a rovnoběžně. Lokty se pohybují kolmo k tělu, s volným pohybem po stranách. Kolenní klouby se nevytáčí dovnitř ani ven. Silný posun typický pro toto plemeno vychází z pánevních končetin.

Srst psa je hrubá, drsná a odolná proti vlivům počasí, s dobrou podsadou. Barva je obvykle černá s páleným vzorem, načervenalá, pšeničná, játrově červená nebo černá. Malé bílé oblasti na hrudi a tlapách jsou nežádoucí, ale přípustné. Mahagonové nebo tmavé zbarvení není typické.

U psů je vyžadováno, aby měli na první pohled normálně vyvinutá varlata dobře sestouplá v šourku.

Výška dosahuje jak u psů, tak u fen nejvíce 37 cm po rameno. Hmotnost psů je stanovena na 7,7 kg a u fen 6,8 kg.

Klasifikace dle FCI

Lakeland teriér patří podle standardu FCI do skupiny 3 – teriéři, sekce 1 – velcí a středně velcí teriéři, bez pracovní zkoušky.

Základní péče o lakeland teriéra

Péče o toto plemeno není nijak náročná. Nejpracnější na péči je stříhání srsti, které se provádí 3x až 4x ročně a mělo by být svěřeno odborníkovi. U psa kontrolujeme a případně čistíme uši, kontrolujeme stav zubů a délku drápků.

Videa s lakeland teriérem

Pro videa s plemenem Lakeland teriér klikněte ZDE.

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
37 cm cm
Hmotnost v dospělosti
6,8 – 7,7 kg
Věk
14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
středně náročný
Vhodné prostředí
venkov, město
Využití psa
0
Časová náročnost
0
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]