Laponský ovčák

(Lapinporokoira)

Povaha plemene

Laponský ovčák je přátelský a hravý pes. Jsou to velmi vitální a sebevědomí psi. Můžou být poněkud tvrdohlaví a hrdí. Díky své inteligenci se snadno cvičí a jsou velmi věrní. Jedná se o hodně vytrvalé a pracovité plemeno. Jsou to vhodní ovčáčtí i hlídací psi. Hodí se i pro cvičení poslušnosti, agility apod.. Při práci mohou být poněkud uštěkaní.

Popis laponského ovčáka

Lapinporokoira dorůstá výšky psi 51 cm, feny 46 cm. Váha se pohybuje okolo 20 – 30 kg. V průměru se dožívá 12 -13 let. Hlava je podlouhlá s černým čenichem. Skus je nůžkový. Oválné oči jsou tmavé barvy a mají živý a přátelský výraz. Uši jsou středně velké, kornoutovité a u základny poměrně hodně široké a dobře osrstěné. Krk je středné dlouhý a silný. Záda jsou rovná, kratší a dobře osvalená. Středně dlouhý ocas je posazen poměrně nízko, je dobře osrstěn, v klidu je nošen svěšený. Končetiny jsou silné a svalnaté. Srst je středně dlouhá, rovná a hrubá. Zbarvení je černé, hnědé, prošedivělé v různých odstínech. Světlé odznaky jsou povoleny.

Klasifikace FCI

Skupina 5 – Špicové a primitivní typy, sekce 3 – Nordičtí slídiči a pastevečtí psi. Bez pracovní zkoušky.

Péče o laponského ovčáka

Srst je na údržbu nenáročná, pouze v období línání je třeba pravidelně pročesávat. Laponský ovčák potřebuje dostatek pohybu či pracovního vytížení. Hodí se na nejrůznější psí sporty a je stále vynikajícím ovčáckým psem. Bude-li mít zajištěnu zateplenou boudu, může být chován celoročně venku.

Historie plemene laponský ovčák

Mezi předky laponského ovčáka patří psi, kteří byli používání k pasení sobů a hlídání jejich stád či majetku. Předci tohoto psa jsou společní s ostatními laponskými psy, a to finskými a švédským laponským psem. Někteří jedinci, zvláště mohutnější postavy, byli používáni k tahání saní. Díky jejich milé a přátelské povaze byli oblíbení i jako rodinní společníci. První zápisky do plemenné knihy ovčáckých laponských psů proběhly v 50. letech 20. století. V této době byli ovšem finský laponský pes (lapinkoira) a laponský ovčák (lapinporokoira) bráni za jedno plemeno. Lapinporokoira byl oddělen roku 1966.

VIDEA plemene laponský ovčák

Pro videa psího plemene laponský ovčák klikněte ZDE.

FCI
Špicové
Využití
Pastýřská plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Laponsko
Výška v kohoutku
46 – 51 cm
Hmotnost v dospělosti
20 – 30 kg
Věk
12 – 13 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]