Německý křepelák

(Deutscher Wachtelhund, German Spaniel, German Quail Dog)

„Je všude a vždy připraven, to je Německý křepelák!“

Křepelák je velmi mnohoúčelové plemeno. Proto je ale zvláštní, že se vyskytuje tak zřídka. Německý křepelák je mimo Německo prakticky neznámé plemeno. V Německu ho chovají převážně lesníci a lovci. Tento milý a vnímavý pes je velmi energický. Křepelák je velmi dobrý pracovní pes při lovu, ale také je vhodný do rodiny. Jen si musíme uvědomit, že se jedná o loveckého psa, který byl vyšlechtěn pro lov. Proto také moc rád aportuje.

Historie

Už z jeho jména je zřejmé, že se jedná o loveckého psa, který především stopuje ptactvo. A k tomu byl křepelák vyšlechtěn. Německý křepelák byl vyšlechtěn v německých zemích na konci 19. století. Vznikl úmyslným křížením již zaniklého plemene německých slídičů a anglických španělů. Tento pes byl vyšlechtěn pro lov na zajíce a lišku. Ve své rodné zemi je velmi oblíben. Za hranicemi Německa se s ním setkáváme jen zřídka. Ve Velké Británii a v USA toto plemeno není uznáno. Němečtí křepeláci se vždy chovali a chovají výhradně jako lovečtí slídiči a všestranně použitelní lovečtí psi.

Charakter

Německý křepelák je za každých okolností vášnivý lovec. Je to velmi inteligentní plemeno psa. Překypuje svojí hravostí a energií. Je to dobře poddajný a přizpůsobivý pes. Křepelák není agresivní, je vhodný i do společnosti dětí. Vyniká svým klidem a přehledem.

Popis

Německý křepelák je silný, menší a svalnaté postavy. Čumák má zašpičatělý a delší. Oči má křepelák oválné, zešikmené, tmavé, s inteligentním a výrazným pohledem. Nos je velký, hnědý, s širokými nozdrami. Uši má pohyblivé, přiměřeně dlouhé a svěšené. Hrudník je hluboký, objemný a silný. Ocas je vysoko nasazený, hustě osrstěný, nesený rovně nebo visící, dříve se kupíroval. Tělo má pokryté dlouhou, vlnitou srstí, tvořící na krku „chomout“ a na zadní straně končetin „třásně“. Zbarvení: různé odstíny tmavě hnědé barvy, na hrudi a prstech jsou přípustné malé bílé skvrny. Německý křepelák má dlouhou, silnou, dobře přiléhající, převážně zvlněnou, někdy kadeřavou, někdy hladkou srst, s hustým základem. Na čenich a oblasti lebky je srst krátká, ale hustá. Nohy jsou pokryté srstí.

Velikost feny je v kohoutku 45 – 52 cm a u psů je 48 – 54 cm. Váha je v rozmezí 18 – 25 kg. Dožívá se 12 – 14 let.

Německý křepelák patří podle standardu FCI do skupiny 7. – Retrívři, slídiči a vodní psi, sekce 2 – Slídiči, s pracovní zkouškou. Číslo standardu: 104/ 12. 03. 1999 (Velká Británie). Oficiální zkratka v ČR je NK.

Péče

Německý křepelák potřebuje dlouhé procházky a mnoho pohybu. Srst je nutné pravidelně kartáčovat, pro lov a pohyb na sněhu se srst mezi prsty krátce zastřihuje. Ovšem na péči o srst není tak náročný jako mnozí dlouhosrstí psi. Je to nenáročný pes, jehož chov je snadný. Křepelák potřebuje jen hodně lásky a blízkosti se svými pány.

Zvláštní péče: Jediné, co německý křepelák potřebuje, je dostatek pohybu a lásky. A v zimě větší starost o srst, zvláště na packách.

 

Výchova německého křepeláka

Německý křepelák je velmi inteligentní zvíře. Snadno se učí povely a rozkazy. Musíme vědět, že to je převážně lovecký pes. Jeho pudy jsou možná jeho slabostí, když křepeláka nechováme pro lovecké užití.

VIDEA plemene Německý křepelák

Pro videa s plemenem Německý křepelák klikněte ZDE

FCI
Retrívři a vodní psi
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
45 – 54 cm
Hmotnost v dospělosti
18 – 25
Věk
12 – 14
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]