Norfolský teriér

(Norfolk Terrier)

„Tento teriér si vás získá svým pohledem!“

Norfolský teriér je velmi dobrý společník. Neustále se zdržuje v přítomnosti lidí, není rád osamocen. Nakazí Vás svým milým a energickým temperamentem. Norfolský teriér je vhodný do rodiny, která s ním bude trávit většinu času. Tuhle rodinu pak střeží jako oko v hlavě. Členem rodiny se stane při prvním pohledu do jeho očí.

Historie

Už podle jména pochází toto plemeno z města Norcích z východní Anglie. Nezapře svoji příbuznost se skotskými teriéry. Od nich se oddělil v 19. století. Byli vybíráni jen jedinci co nejmenšího vzrůstu, krátkonozí a typického červenavého zbarvení. Z nich pak vznikl teriér, který měl buď uši svěšené – norfolský teriér, nebo vztyčené – norvičský teriér. V roce 1965 byl norfolský teriér uznán. Jako většina teriérů sloužil dříve spíše k chytání krys. Dnes je to výtečný hlídač a kamarád. Nyní je v Evropě vzácný. U nás žije jen pár starších jedinců, kteří se ale nerozmnožují.

Charakter

Charakterově je norfolský teriér méně neklidný než ostatní jeho příbuzní. Má velmi bystrou povahu a nic mu neujde. Povaha norfolského teriéra je dobrácká a odvážná. Rád a dobře hlídá. Na vše neznámé štěká. Musíme si dát pozor jen na jeho loveckou povahu. Seznamování například s kočkou by mělo být postupné a co nejdřív. S dětmi se snáší dobře.

Popis

Norfolský teriér je malý kompaktní nízkonohý hrubosrstý teriér. Hlavu má teriér širokou. Jeho pohled má bystrý výraz. Krk má silný, hřbet krátký a rovný. Nohy teriéra jsou krátké a silné. Ocas má tento pes rovný a nesený vzhůru. Někdy se může kupírovat. Srst má norfolský teriér hrubou, drátovitou a přiléhavou k tělu. Barva jeho srsti je pšeničná, červená, černá s pálením nebo šedá (tzv. grizzly). Norfolský teriér se může splést se svým blízkým příbuzným – Norvičským teriérem. Norfolský teriér má ovšem oproti svému blízkému typicky svěšené uši a o něco málo kratší srst.

Velikost feny v kohoutku se pohybuje v rozmezí 25 – 26 cm a u psů je to 26 cm. Váha u feny i psa je 5 – 5,5 kg. Dožívají se věku 14 let.

Norfolský teriér patří podle standardu FCI do skupiny 3. – teriéři, sekce 2 – nízkonozí teriéři, bez pracovní zkoušky. Číslo standardu je 272 / 1990 (Velká Británie). Oficiální zkratka v ČR je NFT.

Péče

Tento pejsek nepotřebuje nějakou zvláštní péči. Na chov je to velmi nenáročný pes. Srst musíme jen několikrát za rok otrimovat ( trimování je typický způsob úpravy srsti pro teriéry). Jediné problémy jsou s jeho rozmnožováním. Feny norfolského teriéra mají málopočetné vrhy. Tento teriér potřebuje dostatek místa na svoje vyžití, ale je šťastný jak ve městě, tak i na venkově. Vyžaduje delší procházky!

Výchova

Výchova norfolského teriéra vyžaduje dost trpělivosti. Pro svůj energický a neposedný temperament může být hůře vychovatelný. Ale s dobrým přístupem se u teriéra může dosáhnout dobrých výsledků. Norfolský teriér má milou a přátelskou povahu, proto není absolutně na místě používat nějaké fyzické tresty.

VIDEA plemene Norfolský teriér

Pro videa s plemenem Norfolský teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Velká Británie
Výška v kohoutku
25 – 26 cm
Hmotnost v dospělosti
5 – 5,5
Věk
14
Délka srsti
krátká
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]