Povaha plemene

Pudl je v současnosti velmi oblíbené plemeno. Je známý svou inteligencí a učenlivostí, proto je vhodný i pro začínající chovatele. Jeho výcvik zpravidla není náročný a postupuje rychle. Navzdory své pověsti „gaučáka“, za což vděčí především úpravě srsti, je to velice aktivní a vitální pes, který miluje pohyb. Rád chodí na procházky a je vhodný ke cvičení psích sportů. Je velice vázaný na svého páníčka, jemuž je naprosto oddán, ale na oplátku vyžaduje jeho pozornost. Pudl je jemný a senzitivní pes, který nemá rád hrubé zacházení. Pudl je přizpůsobivý a pořídit si ho mohou i starší lidé, pro něž jsou vhodní menší pudlové. Pudl umí být velmi dobrým, něžným společníkem, na člověka je velmi vázaný a nemá tendence utíkat. Při vhodné výchově je klidný, zůstává však hravý a dobře naladěný. Zvyknout si na další zvířecí obyvatele domácnosti mu zpravidla nečiní potíže. Je vhodný i do rodiny s dětmi. K cizím lidem může být nedůvěřivý.

Popis pudla

Pudl je plemeno proslulé svou elegancí a hrdým zjevem. Má vyváženou konstituci těla a je charakteristický svou kadeřavou srstí. Rozlišují se 4 velikosti (rázy). Velký, nebo také královský pudl, měří od 44 do 60 cm s tolerancí +/- 2 cm, váží do 30 kg, střední 35 až 45 cm, váží do 15 kg, trpasličí od 28 do 35 cm, hmotnost kolem 5 kg, a toy pudl do 28 cm, ideální 25 cm (spodní hranice není stanovena). Pudl má ušlechtilou hlavu rovných linií, pod kůží je patrný tvar lebky. Čenich je výrazný a dobře vyvinutý, barva se odvíjí od barvy srsti. Má málo zřetelný stop. Chrup je pevný. Oči jsou mandlového tvaru, živé a mírně šikmé. Uši má pudl dlouhé, zavěšené a přiléhají k lícím, jsou porostlé krásnou zvlněnou srstí. Krk je pevný, středně dlouhý a klenutý. Tělo má vyvážené proporce s hlubokým hrudníkem sahajícím do výše lokte. Hřbet je krátký a rovný, břicho lehce vtažené. Ocas je vysoko nasazený, zkracuje se. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Pudl zaujme především svou kadeřavou nebo šňůrovou srstí, která je bohatá, jemná a hustá. Barvu může mít pudl černou, hnědou, bílou, stříbrnou a aprikot, nově může být také červený. Mezi neuznané barvy patří černobílá-harlekýn a černá s pálením (black and tan).

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace FCI je pudl zařazen do skupiny XI. – společenská plemena a toy, sekce 2 – pudli. Původní využití lovecký pes, dnes chován jako společník.

Základní péče o psa

Pudl je pes nenáročný na výchovu. Jeho temperament se dá zvládnout důsledným zacházením. Je učenlivý a přizpůsobivý, je proto vhodný i pro začátečníky. Složitější péči však vyžaduje jeho srst, která se musí pravidelně pročesávat, zbavovat nečistot a zastřihávat (nejméně jednou za dva měsíce). Existuje několik základních střihů: klasický (na lva), moderní a anglický. Výstavní úprava pudla je velice náročná a vyžaduje čas a zkušenosti. Péče o srst se také odvíjí od hustoty srsti. Vzhledem k tomu, že odumřelá srst zůstává v rouně, musí se pravidelně odstraňovat, aby se zabránilo zplstnatění. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat hygieně uší, někteří psi mohou trpět záněty zvukovodu. Nutné je pečovat i o chrup, zejména menší pudl má sklon k zubnímu kamenu. Pudl může trpět některými dědičnými zatíženími, především u toyů a trpasličích pudlů hrozí luxace čéšky nebo progresivní atrofie sítnice oka. Nejzdravější bývá pudl královský. Ten patří také mezi dlouhověké psy, může se dožít až 18 let.

Historie plemene pudl

Pudl je původně lovecký pes se zaměřením na vodní ptactvo. Předchůdce dnešního pudla byl velký přibližně jako německý ovčák. Jako společenský pes se začal chovat teprve koncem 18. století. Podle velikosti se začal šlechtit až ve 20. století.

VIDEA plemene pudl

Pro videa s plemenem pudl klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Francie
Výška v kohoutku
3 varianty cm
Hmotnost v dospělosti
3 varianty
Věk
až 18 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]