(Russkaya tsvetnaya bolonka)

Povaha ruského boloňského psíka

Barevný boloňský psík patří mezi společenská plemena. Je inteligentní a hravý. Velmi rychle se učí a díky svému temperamentu a hravosti bude s nadšením zvládat i agility. Rád je v přítomnosti svého pána, je to velký mazel. Jsou to velmi citliví psi a vycítí i nepatrné změny v chování. K cizím lidem bývá zpočátku rezervovaný. Nepatří k agresorům nebo výbojným psům. K dětem má vřelý vztah, musí s ním však jednat s respektem a neubližovat mu.

Popis plemene Ruský barevný boloňský psík

Ruský barevný boloňský psík dorůstá výšky pes 28 cm, fena 26 cm. Váha se pohybuje okolo 3 – 4 kg. V průměru se dožívá 14 – 15 let. Hlava má kulatější mozkovnu a v poměru k čenichu je delší. Oči tmavé barvy jsou kulaté s pozorným a inteligentním výrazem. Uši jsou nasazeny daleko od sebe, čímž opticky zvětšují hlavu. Mají trojúhelníkovitý tvar a jsou svěšeny dolů. Čenich je široký, směrem k nosu se zužuje. Nosní houba je zabarvena podle barvy srsti černě nebo hnědě. Skus je nůžkový nebo klešťový. Trup je delší než kohoutková výška a má obdélníkový profil. Hrudník je široký a zaoblený. Končetiny jsou rovné, dobře stavěné. Tlapky má oválné. Ocas je nasazen v prodloužené linii zad a je stočen na hřbet. Srst je dlouhá, kadeřavá a hedvábná. Zbarvení je povoleno jakékoliv kromě celobílého.

Klasifikace FCI

Dosud není uznán.

Péče o ruského boloňského psíka

Ruský barevný boloňský psík je poměrně náročný na údržbu. Vzhledem k jeho dlouhé a hedvábné srsti je třeba tohoto psa pravidelně česat, například na břiše nebo končetinách i denně. Nutností je kontrolovat vnější zvukovod, ve kterém mohou odumřelé a vypadnuté chlupy způsobit zánět. Často je třeba vystřihávat srst mezi polštářky, která se může zacuchat a znepříjemňovat chůzi.

Historie a původ plemene

Barevný boloňský psík pochází z Ruska respektive z bývalého Sovětského svazu. Jeho historie však pravděpodobně sahá mnohem hlouběji. Ruská šlechta byla od nepaměti velmi blízce spojena se šlechtou francouzskou. Díky těmto vztahům se na ruský dvůr dostali malí, bílí pejsci jako jsou boloňští psíci a bišonci. Jelikož jich však nebylo tolik, docházelo často k příbuzenskému křížení a dokonce i přikřížení pouličních psů, kterým nejspíše vděčí za svou barevnost. Často také docházelo k připouštění jiných plemen například Shi-Tzu apod. Po pádu komunismu se rozšířil import psů a tak mohlo dojít k došlechtění tohoto v Rusku dnes velmi ceněného plemene. S postupem času se dostává do dalších zemí. V České republice již není vzácností.

Videa plemene Ruský barevný boloňský psík

Pro videa s plemenem Ruský barevný boloňský psík klikněte ZDE.

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Rusko
Výška v kohoutku
26 – 28 cm cm
Hmotnost v dospělosti
3 – 4 kg
Věk
14 – 15 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]