(Saluki, Arabian Hound)

Povaha plemene

Saluki je hrdý pes. Ke svému pánovi dokáže být milý, je mu oddaný, avšak k cizím osobám je odmítavý a netečný, ne však agresivní. Tento pes miluje děti. Saluki je psí aristokrat.

Popis saluki

Saluki je krátkosrsté plemeno. Jeho srst je hladká, hedvábná, delší je na uších, ocase a zadní straně nohou. Nohy má tento pes rovné a dlouhé se silnými svaly, což mu umožňuje vyvinout neobyčejnou rychlost při pronásledování kořisti. Zbarvení srsti hýří širokou barevnou škálou, jejichž kombinace je přípustná. Je zbarven od bílé, krémové a žluté, přes zlatavě červenou, červenou k šedé až po černou. Hlavu má úzkou a dlouhou, mezi ušima širokou. Oči má saluki tmavohnědé a velké. Uši přiléhají k hlavě jsou dlouhé, zavěšené, porostlé dlouhou hedvábnou srstí. Nos je černý nebo hnědý. Stavba těla je vyrovnaná, tělo dlouhé, břicho vtažené. Ocas má saluki nízko nasazený, dlouhý a pokrytý dlouhou měkkou srstí, která se zvláště ke konci ocasu zhušťuje. Chůze je lehká a elegantní.Váha těchto psů se by se měla pohybovat od 14 do 25 kg, výška je v kohoutku od 58 do 71 cm. Fenka je samozřejmě menší.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je perský chrt zařazen do skupiny X. – Chrti, sekce 1 – Chrti. Oficiální zkratka pro ČR je SA.

Základní péče o psa

Musíme mít na paměti, že saluki je velice hrdý a jemný pes. Potřebuje tedy velmi citlivý přístup. Je pro něho velice důležitý pohyb ve volné přírodě, dlouhé procházky a fyzická zátěž, doma je pak pes klidný. Pravidelná kontrola a čištění očí a uší by mělo být pro chovatele samozřejmé. Obecně však nepotřebuje saluki žádnou mimořádnou péči.

Historie plemene Saluki

Saluki pochází z oblasti Blízkého východu, byl pojmenován podle města Saluki, které se nachází na jihu Arabského poloostrova. Uvádí se také (není to však historicky nijak doloženo), že název plemene saluki pochází ze jména královské rodiny Seleukidů, jejichž obrovská říše se rozkládala od Hindu až po střední moře. Byl vyšlechtěn především k lovu gazel. Využívali ho již kočovní beduíni. Tehdejší intenzivní provoz karavan se zasloužil o rozšíření plemene v celé říši, což nejlépe vysvětluje dnešní obrovskou oblast rozšíření saluki na celém středním východě. saluki je jedno z nejstarších psích plemen, což dokládají také jeho kresby, které byly objeveny již v egyptských středověkých hrobkách. Jako společníky je využívali faraoni pro jejich hrdou a jemnou povahu. Tito králové údajně podporovali chov psů s třásněmi dlouhé srsti. Vlastní chov začíná koncem 19. století. První saluki byli importováni do Anglie v roce 1840 a pod názvem perský chrt byli vystaveni jako kuriozita v zoologické zahradě v Regent’s Parku. Anglickým kynologickým klubem je plemeno saluki uznáno roku 1922.

VIDEA plemene saluka

Pro videa s plemenem saluka klikněte ZDE

FCI
Chrti
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Asie
Výška v kohoutku
55 – 71 cm
Hmotnost v dospělosti
14 – 25 kg
Věk
11 – 13 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]