(Sealyham teriér, Sealyham terrier)

Povaha plemene

Sealyhamský teriér je velice dobrý společník. Pokud však není dobře veden od štěněcího věku, dokáže být tvrdohlavý, umíněný a svéhlavý. Pokud ho však majitel vede dobře, je hravý (velice rád aportuje míček) a věrný pes, pro svého pána udělá cokoliv. Velice dobrým společníkem je i pro děti. Cizích lidí si nevšímá.

Popis sealyhamského teriéra

Sealyhamský teriér je nízkého vzrůstu, ale je silný a velmi pohyblivý, ušlechtilého vzhledu. Lebka je mezi ušima lehce vyklenutá, mezi ušima široká. Nos je černý, oči jsou tmavé, okrouhlé, středně velké, uši středně velké, na vrcholu lehce zaoblené, zavěšené a přiléhající. Krk má sealyhamský teriér přiměřeně dlouhý, svalnatý a silný. Tlapky má okrouhlé, jakoby kočičí. Srst je tvořena podsadou, která je měkká a hustá, avšak krycí vrchní srst je hrubá a drsná. Zbarvení je čistě bílé nebo bílé se žlutými, hnědými, modrými nebo červenými znaky na uších a hlavě. Výška v kohoutku je 25 cm až 31 cm, tato výška by měla být maximální a neměla by být v žádném případě větší. Ideální váha je u psů je cca 9 kg, u fen 8,2 kg.

Klasifikace FCI

Plemeno: FCI III. – teriéři, sekce 2 – malí teriéři, bez zkoušky, oficiální zkratka v ČR: SET, číslo standardu: 74/24,06,1987 Velká Británie, datum publikování původního standardu: 24. 6. 1987

Základní péče o psa

Srst Sealyhamského teriéra vyžaduje pravidelnou, odbornou péči. Pravidelně ho kartáčujeme, nejlépe kovovým kartáčem a dvakrát do roka zastřihujeme. Doporučujeme však pejska svěřit do péče odborníkovi, neboť laické trimování může pejska poškodit. Sealyhamský teriér potřebuje pravidelný pohyb, i když se velice dobře přizpůsobuje okolnostem.

Historie plemene sealyhamský teriér

Sealyham terriér je velmi krásný pes. Původně byl vyšlechtěn v Anglii jako lovec lišek kolem 70. let 19. století, ale pro svou krásu se stal ozdobou psích výstav a pokojovým mazlíčkem. Vznikl záměrným křížením různých nízkonohých teriérů a hrubosrstých bíle zbarvených basetů. Jeho jméno je odvozeno od anglického panství Sealyham, kde byl tento krasavec také vyšlechtěn. Byl velice oblíben i u známých osobností jako je například Alfred Hitchcock, Gary Cooper, princezna Margaretha. Sympatickým zjištěním je také skutečnost, že sealyhamský teriér byl jedním ze základních výchozích plemen při vzniku a později i při osvěžování krve českého teriéra – našeho národního teriérského plemene – mimochodem velice oblíbeného nejen u nás, ale i v zahraničí, a to pro jeho vynikající výsledky především v práci na barvě. Přestože byl sealyhamský teriér původně vyšlechtěn k norování, dnes je pro tuto činnost nevhodný i přesto, že mu lovecké vlohy zůstaly.

VIDEA plemene sealyhamský teriér

Pro videa s plemenem sealyhamský teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Velká Británie
Výška v kohoutku
25 – 31 cm
Hmotnost v dospělosti
8,2 – 9 kg
Věk
13 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]