(shetlandský ovčák)

Povaha plemene

Šeltie – Shetlandský ovčák je ostražitý, inteligentní, mírumilovný, silný, temperamentní a oddaný. Svého pána miluje a je ostražitý k cizím lidem, avšak není agresivní ani nervózní. Šeltie – shetlandský ovčák je velmi přátelské plemeno.

Popis šeltie

Šeltie – shetlandský ovčák je opravdu nádherný pes působící ušlechtilým dojmem. Výška tohoto ovčáka je 37 cm u psa a 35,5 cm u feny. Srst má čtyři základní barvy. Sobolí barva je barva od světle zlaté až po mahagon. Tricolor je barva sytě černá s pálenými znaky. Blue merle je stříbrně modrá s černým mramorováním a melírováním. Poslední barva je bílá a černá, kdy jsou bílé znaky na lysince, na hrudi, na končetinách a na špičce ocasu.

 

Šeltie – shetlandský ovčák je velmi podobný kolii. Hlava se při pohledu shora plynule zužuje od uší k čumáku a tvoří tak dojem tupého klínu a to i při pohledu z profilu. Oči má šeltie – shetlandský ovčák mandlového tvaru tmavé barvy. Výjimku tvoří psi barvy blue merle, kteří mohou mít jedno nebo obě oči modré anebo mohou mít v očích modré skvrny. Svalnatý, dobře klenutý krk, dostatečné délky umožňuje šeltii hrdé nošení hlavy. Hrudník má hluboký s dobře klenutými žebry, které se v dolní polovině zužují. Zadní končetiny mají svalnatá a široká stehna. Tlapky má šeltie – shetlandský ovčák oválné, s vyplněnými polštářky, prsty má klenuté a uzavřené.

Klasifikace FCI

Dle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je šeltie – shetlandský ovčák zařazen do skupiny I. – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká (s výjimkou švýcarských salašnických psů), sekce 1 – Ovčáci a honáčtí psi. Originální název je Shetland Sheepdog a zemí původu šeltie je Velká Británie.

Základní péče o psa

Šeltie – shetlandský ovčák nevyžaduje speciální péči. Rychle se učí a potřebuje pečlivou výchovu. Miluje pohyb a proto není vhodný do bytu. Majitel šeltie by měl svému psu zajistit dostatek zábavy, vzhledem k jeho energické povaze. Šeltie – shetlandský ovčák má pěknou bohatou a nepromokavou srst, která se musí často vyčesávat. Koupání se neporučuje.

Historie plemene šeltie

Shetlandský ovčák, zdrobněle nazývaný šeltie pochází z Shetlandských ostrovů na pobřeží Skotska. Svým zjevem připomíná Kolii, ta ale její příbuzná není i přesto, že obě plemena mají pravděpodobně stejné předky. Šeltie – shetlandský ovčák je menší a to z toho důvodu, že ve své domovině nemá přirozené nepřátele, protože Skotsko je chudé na šelmy. Šeltie byla rovněž používána na hlídaní stád, ale nikoliv jako ochránce před dravou zvěří, ale proto, aby se stádo drželo pohromadě. Šeltie – shetlandský ovčák tuto svoji funkci vykonává samostatně a nepotřebuje pevné vedení. Odborníci tvrdí, že šeltieŠELTIE – Shetlandský ovčák vznikla křížením se špicem a King Charlesem Spanielem. Toto plemeno není příliš staré. Je známo až od roku 1840. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století získala šeltie – shetlandský ovčák pozornost veřejnosti a již brzy, v roce 1909, se zúčastnila výstavy psů v Anglii. K vyšlechtění plemene byl i ten důvod, že pastevci na Shetlandech nepotřebovali velké agresivní psy, ale spolehlivé hlídače, kteří neohrožují malá domácí zvířata, jsou odolní vůči drsnému klimatu a jsou nenároční.

VIDEA plemene šetlandský ovčák

Pro videa s plemenem šetlandský ovčák klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Pastýřská plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Skotsko
Výška v kohoutku
35-39 cm
Hmotnost v dospělosti
5 – 10 Kg
Věk
12 – 13 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]