(Slovakian Hound)

Povaha plemene

Slovenský kopov je velice vytrvalý, ostrý pes, s velice dobře vyvinutým smyslem pro stopování. Je schopen udržet velice dlouho stopu, a proto je hojně využíván při stopování zvěře, především zvěře černé. Je bystrý a chápavý, lze ho vycvičit i jako doprovod slepců, k čemuž by měl být vychováván od štěněčího věku.

Popis slovenského kopova

Slovenský kopov je podobný stavbou i zabarvením dobrmanovi, který je však větší. Stavba těla je lehčí, avšak s pevnou strukturou obdélníkového tvaru. Velikost hlavy je úměrná k velikosti těla, lebeční partie a partie čenichu jsou přibližně stejně dlouhé. Nos má vždy černý. Oči má tmavé, hluboko posazené, mandlového tvaru, které vypadají živě a kurážně, oční linky jsou vždy černé. Uši má slovenský kopov středně dlouhé, zavěšené nad úrovní očí, na konci jsou zakulacené. Uši nosí podél hlavy. Krk je kratší, dobře posazený, svalnatý, bez volné kůže. Pes má středně dlouhá rovná záda, středně hluboký a dlouhý hrudník, krátká svalnatá bedra . Boky a břicho jsou mírně vtažené. Ocas je posazen níže, zužuje se směrem ke konci, v klidu je svěšený, jinak zatočen nahoru ve tvaru šavle. Srst pejska je středně hrubá, dlouhá 2 až 5 cm, hustá a dobře k tělu přiléhající s hustou podsadou. Barva srsti je u slovenského kopova černá s mahagonově hnědým pálením. Výška v kohoutku je přibližně 45 až 50 cm, fenka je zhruba o 5 cm menší. Správná váha se pohybuje od 15 do 20 kilogramů.

Klasifikace FCI

Slovenský kopov patří podle standardu FCI do skupiny VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.2 – Honiči střední velikosti, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka v ČR je SK, číslo standardu: 244/19.08.1996 Velká Británie, datum publikování původního standardu je 16. 04. 1963.

Základní péče o psa

Slovenský kopov nevyžaduje žádnou zvláštní péči, kromě dostatku pravidelného pohybu. Majitel by měl se svým kamarádem podnikat dlouhé procházky. Také by měl být kladen důraz na výcvik, abychom zkrotili jeho temperamentní povahu, což vyžaduje pevnou ruku.

Historie plemene slovenský kopov

Slovenský kopov, jak sám název napovídá pochází ze Slovenska. Toto plemeno je již známo od středověku. Na jeho původ se názory různí, jeden pramen uvádí, že tento pejsek vznikl zkřížením některých loveckých psů, a to českého fouska s balkánskými a transylvánskými honiči, druhý pramen uvádí, že je také možné příbuzenství s polskými honiči, kterým je slovenský kopov velice podoben. Jako samostatné plemeno je však původně československé plemeno uznáno až v roce 1963. Chová se prakticky pouze na Slovensku, v ostatních zemích se vyskytuje pouze ojediněle.

VIDEA plemene slovenský kopov

Pro videa s plemenem slovenský kopov klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Slovensko
Výška v kohoutku
40 – 50 cm
Hmotnost v dospělosti
15 – 20 kg
Věk
11 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]