(Thailand Ridgeback)

 

Povaha plemene

Thajský ridgeback je velmi inteligentní, aktivní a milé plemeno. Má velmi rád pohyb. Pozorně sleduje své okolí, proto je dobrým hlídačem. Svému pánovi je věrný, rád pobývá v jeho společnosti. Samotu nese velmi špatně. Lze jej vycvičit k poslušnosti, ale nikdy se nechová otrocky. Velmi rádi se mazlí. Dokáže být i značně svéhlavý a jednat samostatně. Pes odchovaný v západní civilizaci nemá problémy se začleněním do společnosti a snáší se i s kočkami. Vychází dobře i s dětmi, ale nesmí jej popichovat. Jedinci, kteří pochází ze země původu, mají problémy s přizpůsobením. Proto je lepší si pořizovat psa ve vlastní zemi. Thajský ridgeback má silně vyvinutý lovecký instinkt. Je to výborný skokan a ani dvoumetrový plot mu není překážkou.

 

Popis thajského ridgebacka

Thajský ridgeback dorůstá výšky okolo 60 cm v kohoutku a dosahuje váhy přibližně 30 kg. Průměrná délka života je 10 až 12 let. Hlava je plochá, čenich dlouhý. Nápadným znakem jsou vrásky na čele. Velké, trojúhelníkovité uši jsou umístěny daleko od sebe a jsou vztyčené. Oči jsou středně velké, oválné a mají hnědou barvu. Skus je nůžkový. Thajský ridgeback je středně velký pes čtvercového formátu s dobře vyvinutým svalstvem. Hřbet a bedra jsou silné, záď je mírně klenutá. U kořene silný ocas se směrem ke špičce postupně zužuje a je nošen vzhůru. Končetiny má pes rovné a rovnoběžně postavené. Srst je velmi krátká a na omak sametová. Typickým znakem je pruh srsti na zádech tzv. ridge, která roste v protisměru vůči ostatní srsti. Thajský ridgeback se vyskytuje v různých odstínech modré, velmi světle hnědé a v černé barvě srsti.

 

Klasifikace FCI

Skupina 5 – špicové a primitivní plemena, sekce 7 – primitivní typy k loveckému užití, bez pracovní zkoušky.

 

Péče o thajského ridgebacka

Srst thajského ridgebacka vyžaduje minimální péči. Je velmi krátká a téměř nelíná. Občas ji vykartáčujte masážní gumovou rukavicí. Plemeno je velmi inteligentní a je schopné se mnoho naučit, ale bývá často velmi svéhlavé a tak je zapotřebí pevná, ale vlídná výchova. Je třeba psa odměňovat, aby neztratil motivaci. Thajský ridgeback vyžaduje značné množství pohybu. Vhodnou aktivitou je běh vedle kola a dlouhé procházky. Většina ridgebacků neholduje hrám s míčkem nebo plavání.

Historie plemene thajský ridgeback

Thajský ridgeback je ve své domovině, tedy Thajsku, znám již od středověku. Díky této izolaci se mezi sebou množili pouze čistokrevní jedinci, nedošlo k přikřížení ras z Evropy, a tak vzniklo toto unikátní plemeno. Toto plemeno je mimo svou zem téměř neznámé a teprve nedávno na něj narazil americký milovník psů. Původním posláním tohoto psa bylo pomáhat při lovu a hlídat majetek. Dnes je to spíše rodinný společník.

VIDEA plemene thajský ridgeback

Pro videa s plemenem thajský ridgeback klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Thajsko
Výška v kohoutku
56-61 cm
Hmotnost v dospělosti
do 30 Kg
Věk
10 – 12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl den
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]