Povaha plemene

Jedná se o plemeno velmi společenské a hravé. Tito psi jsou energičtí a pracovití. Nebývají nervózní ani agresivní. Jsou to velmi chytří a dobře cvičitelní psi. Svému pánovi a jeho rodině jsou velmi věrní a oddaní. Münsterlandský ohař je báječným rodinným společníkem. Potřebuje dostatek pohybu. Pokud je lovecky veden, hodí se pro práci jak na suchu, tak ve vodě. Má dobré lovecké vlohy pro práci po výstřelu. Dobře vychází s dětmi i jinými domácími zvířaty, je třeba stále myslet na jeho lovecké instinkty.

Popis münsterlandského ohaře

Velký münsterlandský ohař dorůstá do výšky 60 – 65 cm, feny 58 – 63 cm. Váha se pohybuje okolo 30 kg. V průměru se dožívá 11 – 13 let. Hlava je kompaktní s nevýrazným stopem. Nos je černý, výrazný. Skus je nůžkový. Oči by měly mít co nejtmavší barvu. Dobře osrstěné uši jsou posazené poměrně vysoko, mají širokou základnu a splývají podél lící. Z celkového pohledu je pes dobře stavěný a svalnatý. Tělo by mělo být kvadratické. Hřbet je rovný. Ocas je nasazen v prodloužené linii těla a je nošen většinou vodorovně. Srst je dlouhá, hustá a mírně zvlněná. Na nohou musí tvořit praporce. Na ocase musí být také dlouhá. Zbarvení je bílé s černými plotnami či stříkáním nebo bělouš. Hlava by měla být černá.

Klasifikace FCI

Skupina 7 – ohaři (stavěči), sekce 1.2 – ohaři kontinentální dlouhosrstí. S pracovní zkouškou.

Základní péče o psa

O srst je třeba pravidelně pečovat a pročesávat ji, především praporce. Je také potřeba pravidelně kontrolovat uši. Toto plemeno vyžaduje poměrně dost pohybu a je vhodné s ním pracovat. Hodí se jak za účelem loveckého vedení, tak pro sportovně založené rodiny, kterým bude báječným společníkem. Velký münsterlandský ohař je vhodný i na různé psí sporty.

Historie plemene münsterlandský ohař

Velký münsterlandský ohař pochází z Německa z kraje Münsterland a vznikl přibližně v 19. století. Předkem tohoto plemene i ostatních dlouhosrstých ohařů byl tzv. ptačí pes, který byl používán na vyhledávání a nahánění pernaté zvěře. Jedná se v podstatě o černo-bílou variantu německého dlouhosrstého ohaře. Když byl vytvořen chovatelský klub pro toto plemeno a vytvořen standard, byla jako jediná barva uznána hnědo-bílá. Ovšem myslivci v kraji Münsterland stále chovali černo-bílé ohaře s vynikajícími vlastnostmi. Roku 1919 byl založen klub velkého münsterlandského ohaře. Následně bylo plemeno uznáno jako samostatné a byl vytvořen i jeho standard. V dnešní době je nejvíce rozšířen v zemi svého původu, ale postupně se dostává do zbytku Evropy. V České republice je několik chovných stanic.

VIDEA s plemenem velký münsterlandský ohař

Pro videa s plemenem velký münsterlandský ohař klikněte ZDE.

FCI
Ohaři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
58 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti
30 Kg
Věk
11 – 13 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]