Afghánský chrt

(afgánský chrt, Afghan Hound)

Povaha plemene

Důstojný, vznešený, hrdý, majestátní a nezávislý. Tak by se dala charakterizovat typická povaha afghánského chrta. Jeho orientální, ušlechtilý výraz s notnou dávkou sebevědomí, rezervovanosti a zdrženlivosti na jedné straně a impulzivity až divokosti na straně druhé, vzbuzuje dojem, že chovat ho není jednoduchá záležitost. Je skutečně třeba mít určité zkušenosti a především velkou míru tolerance. Potřebuje důrazné, ale vlídné povely. Není to však pes, který vás vždy a bez výhrad poslechne na slovo. Přesto je to citlivý a laskavý společník, který se chová k ostatním ve své smečce jako rovný k rovným. K cizím je však často přezíravý.

Popis afghánského chrta

Na první pohled vás afghánský chrt zaujme svou krásnou hedvábně jemnou srstí, přičemž jsou přípustné všechny barvy a kombinace. Je to velký, silný pes s výškou v kohoutku od 63 do 74 cm a váhou až do 27 kg. Má dlouhou hlavu, černý nebo temně hnědý čenich a svislé, přiléhající uši. Hluboký hrudník a rovný hřbet je zakončen nízko posazeným ocasem se smyčkou. Má dlouhé a silné končetiny a velké, dobře osrstěné tlapy. V průměru se dožívá 12-14 let.

Klasifikace FCI

Plemenný standard byl utvrzen v roce 1907 ve Velké Británii, kde také v roce 1926 vznikl první chovatelský klub. Dle FCI (Mezinárodní kynologické federace) je afghánský chrt zařazen do skupiny X. – Chrti, sekce 1 – Chrti, bez pracovní zkoušky. Původním určením to byl lovecký pes, určený k nahánění vysoké zvěře, nyní je veden jako hlídací a společenské plemeno. Oficiální zkratka pro ČR je AF.

Základní péče o psa

Vzhledem k jeho nádherné srsti je důležité její pravidelné udržování, aby zůstala hedvábná a nezplstnatělá. Proto již od raného mládí štěně navykáme na koupele a kartáčování. Důležitá pro kvalitní srst je také strava bohatá na vitamíny a kvalitní kosmetika, včetně kondicionérů a olejů. Srst rozčesáváme zásadně po koupeli, dokud je mokrá.

Afghánský chrt potřebuje velmi mnoho pohybu a fyzické zátěže. Vzhledem k jeho tvrdohlavosti se však nedoporučuje nechat chrta pobíhat na volno.

Štěně s PP můžete pořídit za cca 10 tis. Kč, je však třeba dobře zvážit, zda vám povaha a určitá specifika chovu tohoto aristokratického krasavce budou vyhovovat.

Historie plemene afgánský chrt

Jako plemeno vznikl afghánský chrt již v prvním tisíciletí našeho letopočtu, ale zmínky o něm prý sahají dokonce až do dob Sumerské říše. Základem pro vznik plemene bylo křížení původního afghánského loveckého chrta a perského chrta (Saluky). Z asi třinácti typů původních loveckých chrtů byly pro vyšlechtění podstatní zejména dva z nich. Chrt horský – Murray, který byl používán zejména k lovu horských divokých koz a chrt nížinný – Ghanzi, používaný při lovu ve stepích. Oba dva typy se od sebe lišily hlavně délkou srsti a stavbou těla. Kromě lovu pomáhali pastevcům s hlídáním stád a obydlí. Jejich život byl často ceněn víc než život lidský a kdo psu ublížil, nebo ho dokonce zabil, byl odsouzen k smrti.

Dnešní podoba plemene již vypadá jinak a je výsledkem šlechtitelských snah chovatelů zejména ve Velké Británii, kam byli první chrti dovezeni koncem 19. století. Je zajímavé, že do Čech dovezl prvního Afghána až v roce 1965 tehdejší ředitel liberecké ZOO.

VIDEA plemene afghánský chrt

Pro videa s plemenem afghánský chrt klikněte ZDE

FCI
Chrti
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Afghánistán
Výška v kohoutku
63 – 74 cm
Hmotnost v dospělosti
27 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]