Airedale terier

(Erdelteriér)

Povaha plemene

Lovecké geny erdelteriéra způsobují, že je někdy poněkud obtížněji vychovatelný. Pokud tedy nemá být používán k lovu, je třeba v něm již od mládí jeho lovecký instinkt potlačovat. Je to velmi živý a temperamentní pes, jenž má neustále energii na rozdávání. Hodí se výborně k výcviku, ale je třeba k němu přistupovat individuálně a cvičení často měnit, jinak ho brzy přestane bavit. Erdelteriér rád stopuje a aportuje, má velmi vyvinuté smysly, zejména zrak a čich. Nikdy není agresivní, ale pokud na něj zaútočí jiný pes, nikdy necouvne. Má nadprůměrnou inteligenci, a proto potřebuje důsledného, ale vlídného pána.

Popis erdelteriéra

Airedale Terier je největší z teriérů. Má svalnatou, kompaktní postavu s dlouhou, plochou hlavou, mohutné čelisti a silnou tlamu s plochými lícemi. Suchý krk přechází v krátký rovný hřbet a svalnatá bedra. Jeho hrudník je široký a žebra dobře klenutá. Přední běhy jsou rovné, stehna dlouhá a mocná. Má houževnatou hustou srst, která ovšem vypadá hladce a těsně přiléhá k tělu. Větší část těla má tříslovou barvu s černým (tzv. grizzly) sedlem. Výška v kohoutku je mezi 56 a 62 cm a v průměru se dožívá 13 let.

Klasifikace FCI

Do plemenné knihy byl poprvé zapsán v roce 1862, ale standard byl ustanoven až v roce 1886 ve Velké Británii. Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je zařazen do skupiny III. – teriéři, sekce 1 – vysokonozí a středněnozí teriéři. Pracovní zkouška volitelně. Oficiální zkratka je AT. Využití – teriér.

Základní péče o psa

Erdelteriér potřebuje pravidelnou péči o srst. Je chybou psa stříhat, srst by se měla každé asi 3 měsíce trimovat trimovacím nožem, čímž získá tu správnou kvalitu. Zastřihávat srst je vhodné pouze u vnějších zvukovodů, aby se zamezilo zánětům, a mezi prsty na tlapkách.

Erdelteriér by se měl koupat jenom, když není vyhnutí, protože jeho srst má zvláštní schopnost špinit se tím víc, čím víc se myje.

Historie plemene erdelteriér

Jeho původní název byl Bingley Terrier podle města Bingley. Byl znám také jako Brokenhaired Terrier, Waterside Terrier či Rough-haired Terrier. Právě na výstavě v Bingley v roce 1879 byl však definitivně označen jako  Airdale Terrier, podle řeky Aire v hrabství Yorkshire ve střední Anglii, odkud pochází. Byl cíleně vyšlechtěn v druhé polovině 19. století ve Velké Británii jako lovecký pes. Není to tedy původní plemeno. Jelikož byl šlechtěn s jasným záměrem, byla pro křížení vybrána plemena starých anglických psů Otterhounda a již neexistujícího Black and Tan teriéra a velmi pravděpodobně i kolie a irského teriéra. Koncem 19. století zažil erdelteriér mohutný rozmach a záhy se ustálil jeho vzhled. V roce 1892 vznikl první samostatný klub.

Byl to všestranně použitelný lovecký pes, jenž se stejně dobře hodil pro lovení ondater a vyder jako pro lov medvědů, vlků nebo vysoké. Právě jeho všestrannost mu časem získala v konkurenci ostatních teriérů velkou oblibu. Používal se i jako hlídací a pastevecký pes.

Během 1. světové války vyhledával zraněné, a jelikož se osvědčil, začal být stále více používán jako služební pes u policie, celníků, sanity, záchranářů apod. A v této roli je tak úspěšný, že se pomalu zapomíná na jeho lovecké schopnosti.

VIDEA plemene Airedale terier

Pro videa s plemenem Airedale terier klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
56 – 62 cm
Hmotnost v dospělosti
20 – 30 kg
Věk
13 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]