Ainu Ken

Charakter plemene

Ainu-ken je nebojácný a inteligentní pes. Velmi snadno se cvičí a je poslušný a oddaný svému pánovi. Někdy může být problém s jeho svéhlavostí a dominancí, proto musí znát své postavení v rodině. K jiným psům se může chovat dominantně až agresivně. K dětem bývá milý, ale opět musí být veden k dětem jako podřízený člen rodiny a děti musí být naučeny tohoto psa nezlobit a dokázat prosadit svou dominanci. Jedná se o vynikající hlídací a lovecké plemeno. Kvůli svým loveckým pudům může mít problém s jinými zvířaty, pokud na ně není od malička zvyklý. I přesto všechno je velice milý, přítulný a klidný. Má značný smysl pro směr a dokáže najít svého pána, když je na několik kilometrů vzdálen.

Popis ainu-ken

Ainu-ken dorůstá výšky 46 – 56 cm. Váha se pohybuje okolo 20 – 30 kg.  Hlava má klínovitý tvar. Uši jsou malé, vztyčené a v pravém úhlu k obočí. Diagonálně posazené trojúhelníkovité oči jsou také poměrně malé a mají tmavou barvu. Tělo je vyvážené a svalnaté. Končetiny jsou rovné a také dobře osvalené. Ocas je středně dlouhý, špičatý a je nošen zatočený na zádech. Vzhled je typický pro téměř všechna japonská plemena. Srst je tvrdá, rovná a velmi hustá. Zbarvení je červené, bílé, žíhané, sezamové, plavé i černé. V průměru se dožívá 11 -13 let.

 

 

Klasifikace FCI

Skupina 3 – Špicové a primitivní typy, sekce 5 – Asijský špic a příbuzná plemena. Bez pracovní zkoušky.

 

 

Základní péče o psa

O hustou srst je třeba pravidelně pečovat. Ainu-ken potřebuje velké množství pohybu. Je vhodný do bytu, může být chován i celoročně venku. Dá se vycvičit na loveckého psa, na poslušnost. Často je používán k tahání saní.

Historie plemene ainu-ken

Ainu-ken je japonské plemeno, které se jen zřídka vyskytuje mimo zemi svého původu. Pravděpodobně se jedná o tamní nejstarší plemeno. Své jméno dostal podle kmene Ainu, který byl po příchodu japonského lidu vytlačen na ostrov Hokkaido, proto se někdy můžete setkat s názvem Hokkaido Inu. Do Japonska se dostal někdy před 3000 lety a přinesl sem již typické rysy špice. Také jeho časté černé skvrny na jazyku naznačují, že je geneticky příbuzný s čínským plemenem čau-čau či šarpejem. Ainu byli využíváni k lovu medvědů i jiné zvěře. Také zastávali funkci hlídacích psů a to někdy i celé vesnice. Ainu-ken je od roku 1937 vyhlášen japonskou přírodní památkou.

FCI
Špicové
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Japonsko
Výška v kohoutku
46 – 56 cm
Hmotnost v dospělosti
20 – 30 kg
Věk
11 – 13 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
špatný
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne

Autor: Midori – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11756563

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]