Basset

(baset)

Povaha plemene

Tento psí kamarád je vynikajícím a veselým společníkem. Baseti jsou také velice klidní až flegmatičtí psi a ve svém konání jsou trpěliví a vytrvalí. Baset svého pána miluje láskou, která vpravdě hraničí se závislostí a případné změny vlastníka nese velice těžce. Stejnou lásku, jakou věnuje svému pánu, věnuje i jeho rodině a dětem a vstřícný a trpělivý vztah má i ke všem případným dalším zvířatům. Baset má vynikající čich a zvláštní, velice hluboký hlas. Tito psi nejsou nároční na pohyb, ale jejich výcvik je pravou zkouškou trpělivosti.

Popis baseta

Nízkonohý, ale velice silný a mohutný pes s hlavou bloodhounda. Srst má baset krátkou, hustou a ne příliš jemnou. Povolené barevné variety: přípustné jsou všechny barvy.

Kohoutková výška je jednotná pro psy i feny a činí 33 až 38 cm. Tělo baseta je v poměru k délce nohou extrémně dlouhé a silné, s hlubokým hrudníkem i bedry. Ocas má baset značně dlouhý, je nasazen tak, že vytváří dojem pokračující páteře a je nošen vzhůru – jeho tvar je šavlovitý. Nohy jsou jen minimálně dlouhé, mají silné kosti a výraznou svalovinu. Krk baseta je rovněž úctyhodně široký, s volnou kůží vytvářející laloky. Hlava je stejně jako tělo nepoměrně velká, dlouhá a štíhlá, nikoliv úzká. Baset má dlouhé, visící uši nasazené těsně pod linií očí. Jeho oči jsou zcela typické – mají kosočtvercový tvar, který psu dodává melancholický výraz. Oči jsou tmavé, nesmějí být žluté. Baset se průměrně dožívá 12 let.

Základní péče o psa

Plemeno basetů bylo jistě vyšlechtěno do obdivuhodného vzhledu, který jistě nezanechá chladným žádného milovníka psů, bohužel je ale také zdrojem zdravotních potíží. Tělo baseta je vzhledem ke své výšce velice těžké, proto je u těchto psů kladena mimořádná pozornost kvalitě stravy. Ze stejného důvodu se baseti nesmějí ve věku štěněte příliš fyzicky zatěžovat a ani v dospělosti pro ně nejsou dlouhé a namáhavé procházky tím pravým. Do základní péče nutně patří i výcvik psa, který však v případě baseta představuje spíše boj s větrnými mlýny.

Baseti velice často trpí kloubními onemocněními, zánětem uší a zánětem očí – proto je důležité věnovat péči o jejich dobrý zdravotní stav značnou a pravidelnou pozornost. Vzhledem k jejich tělesné stavbě je také nutné nenechat baseta nikdy ztloustnout.

Přestože jsou dnes chováni jako domácí mazlíčci, jsou to lovci – potřebují tedy dobře oplocený pozemek, který jediný jim zabrání ve vlastních výpravách za dobrodružstvím.

Ale především, baset je sám sebou a jeho ochota plnit něčí příkazy, rovná se chuti živit se senem. Takových plemen je jistě povícero, ovšem baseti neváhají zajít ve svém „odmlouvání“ tak daleko, že se často dostávají do nepochopitelných a komických situací.

Majitel baseta by tedy měl být velice tolerantní, velice trpělivý a neměl by postrádat smysl pro humor. Svou tvrdohlavost však baset mnohonásobně vynahradí svou velikou citlivostí, se kterou vycítí každou sebemenší změnu nálady svého milovaného páníčka.

Historie plemene baset 

Na popud lovců zvěře bylo přibližně ve 13. století započato šlechtění psa zvláštních nároků.

Bylo třeba šlechtit lovce s krátkýma nohama pro těžce přístupný terén, který by navíc běhal tak pomalu, aby mu stačili i lidé. Takový je alespoň přibližný původ dnešního baseta, jehož současný standard byl uznán asi v polovině předminulého století.

VIDEA plemene basset

Pro videa s plemenem basset klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Francie
Výška v kohoutku
33 – 38 cm
Hmotnost v dospělosti
27 – 35 kg
Věk
12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]