Americký buldok

(Americký bulldog, americký buldog, American Bulldog)

Povaha plemene

Buldok je vynikající společník, výborný hlídač a mimořádně oddaný pes. Byl zrozen, aby sloužil svému pánovi. Jsou vhodní k dětem a dobře si rozumí i s ostatními domácími zvířaty. Je samostatný ve svém rozhodování a netrpí změnami nálad. Obzvláště samci bývají závislí na pánovi, zatímco samice inklinují spíš k dětem. Je to sportovní pes, který se ale hodí i k lovu.

Popis amerického buldoka

Charakteristickým rysem amerického buldoka je jeho statná a svalnatá atletická postava s velkou, čtvercovou hlavou a širokou hrudí. Má zkrácený čenich zformovaný do krabice a hlubokou, nadměrně slintající tlamu s mírným předkusem. Hřbet je krátký a silný, břicho mírně vtažené a končetiny výborně osvalené. Středně silný ocas by měl dosahovat k hleznům. Srst je krátká, tvrdá a lesklá, s minimálně padesáti procentním zastoupením bílých skvrn. Protože se nejedná o typického výstavního psa, pohybuje se jeho velikost a váha v poměrně velkém rozmezí. Výška v kohoutku je od 43 do 71 cm a váha od 30 do 61 kg. V průměru se dožívá 16 let.

Klasifikace FCI

Americký buldok je národním plemenem a FCI (Mezinárodní kynologická federace) ho dosud neuznala.

Základní péče o psa

Buldok potřebuje přítomnost své rodiny a svého pána, potom je šťastný. Úprava srsti se provádí kartáčem s pevnými štětinami a koupe se, jen když je to opravdu nutné. Srst nevydává žádný zápach a proto je buldok vhodný i pro alergiky. Pokud má pes bílou barvu, je třeba zkontrolovat, zda není hluchý. Americký buldok potřebuje alespoň mírné cvičení. Protože je to však plemeno ze skupiny molossů, je třeba být důsledný a hlavně trpělivý. Pes by se měl naučit poslechnout na první rozkaz. Přestože je schopný se mnohému naučit, není určen pro vrcholovou kynologii.

Historie plemene americký buldok

Předchůdcem tohoto plemene je Anglický buldok neboli Bull, kterého používali při lovu medvědů jako návnadu a také při býčích zápasech (Bull = býk). Spolu s anglickými emigranty byl pak přivezen do Ameriky. Zatímco v Anglii byl šlechtěním zmenšen a jeho povaha byla zmírněna, v Americe zůstal divoký a energický.

Poprvé byl termín bulldog použit v roce 1631 pro psy, kteří lovili kance a byli ochotni za svého pána položit život. Tuto vlastnost pak dědili i buldoci používaní k hlídání stád a obydlí farmářů. Po druhé světové válce plemeno téměř zaniklo, ale díky snaze jistého pana Johnsona ze státu Georgia se podařilo buldoka uchovat pro další generace. V jeho rodině je chov amerického buldoka tradicí, kterou založil jeho otec. Pan Johnson tedy nakoupil nejlepší psy, kteří ještě zbyli, a založil linii, která je považována za nejlepší na světě. Jeho psi vypadají již několik desítek let stejně a jsou tak dobří, že za jednoho mu nabízeli až 50 tis. dolarů. Neprodal. Tento, dnes již starý pán, byl zvolen předsedou Celosvětového amerického buldok klubu a je to on, kdo se největší měrou zasloužil o popularizaci tohoto plemene. V Americe je buldok téměř legendou a stal se dokonce maskotem námořních sil.

VIDEA plemene americký buldok

Pro videa s plemenem americký buldok klikněte ZDE

Buldoka má nebo měl(a) doma:

Zpěvačka Pink

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
USA
Výška v kohoutku
43 – 71 cm
Hmotnost v dospělosti
30 – 61 kg
Věk
16 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
velmi náročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]