Americký foxhound

(Foxhound, fox hound, American Foxhound)

Povaha plemene

Protože to je lovecký pes zvyklý žít ve smečce, velmi dobře se snese s ostatními psy, ale i lidskými členy smečky. Je ideální k dětem a svoji radost dává najevo štěkáním a melodickým, táhlým vytím. Tím se také odlišuje od „Angličana“.  Jeho lovecký pud je tak silný, že pokud dostane sebemenší podnět, vydává se po stopě a chce lovit. To může komplikovat situaci, pokud doma chováte ještě jiná zvířata než psy. Je to elegantní pes, rychlý a vytrvalý. Díky svým genům je velmi odvážný a neúnavný v boji. Přestože má rád svou rodinu, není to typický domácí mazel. Potřebuje běhat, pracovat. Vydrží bez problému celodenní práci a uběhne i velmi dlouhé vzdálenosti. K cizím lidem se chová nejednoznačně. Někdy zaujme obranářský postoj, jindy člověka přijme.

Popis amerického foxhounda

Americký foxhound je o něco málo menší než Anglický foxhound a je také rychlejší a ladnější. Kromě toho má i lepší čich, takže v lovu je výkonnější. Výška v kohoutku je od 53 do 63 cm a váha od 30 do 34 kg. Má velké, daleko od sebe posazené uši hnědé až ořechové barvy, dlouhý, hranatý čumák a dlouhé uši posazené v úrovni očí. Tělo má svalnaté a silné, ocas mírně zvednutý nahoru a poměrně štíhlý. Srst je přiléhavá, hustá a krátká. Může být celý bílý, nebo trikolórní s černými, hnědými a bílými skvrnami. Průměrně se dožívá 12 let.

Klasifikace FCI

Původní standard plemene byl ustaven v roce 1979, země původu je USA. Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je americký foxhound zařazen do skupiny VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena. Sekce 1 – Honiči, s pracovní zkouškou. Oficiální označení v ČR je AI. Původním užitím je to lovecký pes, dnes lovecký pes a společník.

Základní péče o psa

Nejdůležitější pro správný vývoj psa je dostatečný pohyb. Pokud ho nemá, má sklony k nadváze a trpí.

Jeho srst stačí pouze kartáčovat a jednou za čas vykoupat. Americký foxhound není přešlechtěné plemeno, a proto netrpí žádnými genetickými poruchami.

Zajímavostí je, že jeho melodické vytí je občas použito v nahrávacích studiích při tvorbě pop music.

Historie plemene americký foxhound

Americký foxhound získal své jméno podle svého původního určení loveckého psa (fox = liška, hound = štvát, honit).Má prapůvod ve francouzských loveckých psech, irských psech, beaglech a anglických honicích psech. Po roce 1650, kdy byli přivezeni do Nového Světa, se začalo s jejich šlechtěním. Později byli jako dar prezidentovi Washingtonovi přivezeni další plemenní psi z Francie a jejich křížením přes Virginského loveckého psa vznikl moderní foxhound. Byl používán k lovu divokých zvířat, ale i k hledání Indiánů. Vývoj tohoto plemene se ubíral trochu jinou cestou, než vývoj anglického foxhounda, a přestože si jsou podobní, mimo Ameriku se téměř nevyskytuje. Není známo, že by v ČR byla v současnosti nějaká chovatelská stanice.

VIDEA plemene americký foxhound

Pro videa s plemenem americký foxhound klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
USA
Výška v kohoutku
53 – 63 cm
Hmotnost v dospělosti
30 – 34
Věk
12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]