Anglický setr

(English Setter)

Povaha plemene

Je to pes vhodný do rodiny a k dětem. Dá se snadno vycvičit a je ze všech setrů nejklidnější a nejméně komplikovaný. Je to klasický hlídač, který často a rád štěká. Je ale zároveň potvrzením pravidla, že pes, který štěká, nekouše. Anglický setr je lovecký pes, a proto překypuje množstvím energie a elánu. Rád běhá a aportuje a ve všem, co dělá, je vytrvalý a houževnatý. Nesnáší nudu, proto musí být stále něčím zabavován. Je přirozeně inteligentní a rychle získá dobré i špatné návyky. Má ušlechtilou povahu a je jakýmsi psím šlechticem.

Popis anglického setra

Anglický setr je považován za nejkrásnějšího loveckého psa. Je aristokraticky elegantní, perfektně rostlý pes s ladnými liniemi. Je to středně velký pes s průměrnou výškou v kohoutku 61 až 68 cm a váhou 25 až 30 kg. Má dlouhou, vysoko nesenou hlavu se zřetelným přechodem čela do čumáku. Morda je hluboká a hranatá se silnými čelistmi a nůžkovým skusem. Má inteligentní hnědé oči a nízko nasazené, středně dlouhé uši, které přiléhají k hlavě. Krk je dlouhý a svalnatý, trup dlouhý s krátkou zádí. Má hluboký hrudník s klenutými žebry. Ocas je středně dlouhý, nesený v linii hřbetu. Končetiny má Anglický setr silné a svalnaté s dobře formovanými tlapami. Srst je dlouhá, hedvábná, místy rovná nebo zvlněná, tvořící tzv. praporce. Může být buď dvoubarevný, nebo tříbarevný s jemnými přechody mezi skvrnami. Průměrně se dožívá 14 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je anglický setr zařazen do skupiny VII. – Ohaři, přinašeči a slídiči, sekce 2 – Ohaři, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je AS. Původním využitím je to aportér ptactva, dnes aportér a společník.

Základní péče o psa

Anglický setr potřebuje hodně pohybu, má rád dlouhé a pravidelné vycházky a miluje koupání. Při výcviku je nutné být důsledný a trpělivý. Jeho srst potřebuje pravidelnou údržbu kartáčováním, zastřiháváním a trimováním. Může se chovat jak doma, tak ve venkovním kotci. Není přešlechtěný, je to tedy zdravé a genetickými vadami nezatížené plemeno.

Historie plemene anglický setr

Podle anglického „set“ nebo „setting dog“, jako označení pro psa, který po navětření zvěře usedne a upozorní tak lovce. Původ má anglický setr ve starých spanielech, dříve ptačích psech – loveckých psech v Anglii používaných k lovení ptáků a zvěře asi od 15. století. Později se křížili s francouzskými a španělskými ohaři, aby získali starobylou vlastnost zasednutí u zvěře. Setr jako takový údajně vznikl na konci 18. století šlechtitelskou snahou reverenda Harrisona. Ve dvacátých letech 19. století se začaly oddělovat různé barevné formy, a vzniklo tak několik oddělených plemen setrů. Anglický setr byl do své nynější štíhlé podoby vyšlechtěn Edwardem Lawerackem, který položil základ celé linii. Tento setr, pocházející z jižní Anglie je bílý s různě velkými tečkami, skvrnami a plotnami různých barev. Poprvé se objevil na výstavě v Newcastlu, a poměrně rychle si získal oblibu po celé Anglii, a poté i v Kanadě a Evropě, kam se dostal spolu s anglickými plnokrevníky. Na šlechtických dvorech byl používán jako stavěč pernaté zvěře. Později, kdy nastal rozmach myslivosti, byli setři hromadně přiváženi i k nám.

VIDEA plemene anglický setr

Pro videa s plemenem anglický setr klikněte ZDE

FCI
Ohaři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
61 – 68 cm
Hmotnost v dospělosti
25 – 30 kg
Věk
14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]