Bandog

Povaha plemene

V dnešní době známe plemeno bandog, jaké v 50. až 60. letech minulého století vykřížil veterinář Swinford v USA. Jeho záměrem bylo vyšlechtit psa silného a mohutného, dobrého obranáře a spolehlivého hlídače. V neposlední řadě bylo jeho úmyslem přes mohutnost a sílu vyšlechtit rodinného psa. Přes počáteční úskalí se mu toto nad očekávání povedlo. Bandog je věrný přítel rodiny a má rád děti, které bezmezně ochraňuje. Jeho další kladnou vlastností je, že neútočí první. Neútočí bez důvodu. Bandog nesmí být agresivní pes. V přítomnosti svého pána se chová přátelsky k lidem. Velkou škodou pro plemeno je, že se Dr. Swindorf nedožil delšího věku a nemohl ustálit povahové a exteriérové vlastnosti plemene.

Bandog je vyrovnaný, sebevědomý a dominantní pes. Nebojácný, ne však agresivní. Má silně vyvinutý ochranitelský pud vůči všem mláďatům, velmi silně lpí na dětech. Ačkoli v povaze bandoga není agresivita, v případě napadení jeho pána, rodiny nebo majetku zakročí velmi razantně a nekompromisně. V přítomnosti psovoda se chová přátelsky a vstřícně.

Bandog je ideální pes pro vyrovnaného a zkušeného psovoda. Je to ideální mazlíček a zároveň bodyguard. Potřebuje výchovu již od útlého věku. Avšak nesnese dril, násilné a surové chování od jeho pána vůči němu.

Popis bandoga

Robustní, středně velký pes. Dobře osvalený, obdélníkového tvaru těla. Vyzařuje velkou sílu a energii v souladu s mrštností a lehkostí pohybu. Je pevný, souměrně stavěný. V relaxačním pohybu uvolněný. S výrazem moudré, dobrosrdečné povahy, vyrovnaného klidu a vysoké inteligence. Feny jsou jemnější stavby těla. Bandog se v průměru dožívá 12 let.

Klasifikace FCI

Bandog není uznaným plemenem FCI (Mezinárodní kynologická federace).

Historie plemene bandog

Původ tohoto ušlechtilého psa se začíná vyvíjet od roku 1570 v Anglii, kde byl popisován jako hlídací a strážný pes. V časech římských vládců byl Bandog dovážen do Říma z Anglie. Jeho původní název byl Banneddog (řetěz-pes), zkrácením slova banned na ban vznikl název plemene Bandog. Někteří si slovo ban vykládají jako zakázaný/nepovolený, což je v tomto případě mylný výklad. Ačkoliv bylo toto plemeno používáno v mnoha odvětvích lidské činnosti, Bandog vyhynul. Bandog se používal jako válečný pes, pes pro boj v arénách gladiátorů, v boji proti různým šelmám a lidem, nikdy se ho nepoužívalo v boji psa proti psu. Jak šla doba, měnil se i důvod jeho držení.

Během dne byl bandog uvázán na řetězu a v noci vypouštěn na volno, aby hlídal svěřené území. U tohoto psa byl silně vyvinutý teritoriální pud, a pokud neměl vážné důvody (zahnání vetřelce apod.) neopouštěl jemu svěřené území. V Anglii se používal jako strážní pes proti pytlákům. Strážil ve vězení s tou nejvyšší ostrahou.

Bandog vznikl vykřížením neapolského mastifa a amerického stafordšírského teriéra a poté se ještě zkřížilo opět mastifem.

VIDEA plemene bandog

Pro videa s plemenem bandog klikněte ZDE

FCI
Neuznaná plemena
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Anglie
Výška v kohoutku
50 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti
35 – 50 kg
Věk
12 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]