Barbet

Povaha plemene

Povaha barbeta postrádá jakoukoliv komplikovanost – tito psi jsou živí, veselí, přátelští a poměrně snadno poddajní. Mezi důležité povahové vlastnosti barbeta patří také značná inteligence a schopnost snadno se učit novým věcem. Barbet se dobře cítí ve společenství více psů, k dalším zvířatům v rodině je tolerantní, je-li na ně zvyklý odmalička. K dětem mají psi tohoto plemene od přírody vynikající vztah, rodinu milují a touží být ve středu jejího dění – samotu naopak nesou velmi těžce. Jeho výchova není složitá, ale přesto je jí zapotřebí. Pokud barbet vycítí nejistotu a váhavost ve své výchově, rozhodne se obvykle nebrat svého pána a jeho požadavky vážně a začne si svůj život organizovat raději sám.

Popis barbeta

Středně velcí psi, jejichž typickým znakem je tzv. ovčí srst, která pokrývá také hlavu včetně obličejové části. Srst barbeta může být zvlněná, nebo kadeřavá, v každém případě ale hustá, dlouhá a rounovitá. Kromě toho, že zcela zakrývá oči, vytváří také specifickou bradku a knír. Barevné variety barbeta – černá, čistě šedá, různé odstíny hnědi a také „špinavě“ bílá barva srsti.

Kohoutková výška předpokládá u psů nejméně 54 cm, u fen alespoň 50 cm. Nejcharakterističtějším rysem těla je mírně konvexní linie hřbetu, přičemž bedra jsou silná a krátká. Ocas je nasazen nízce, je dlouhý a dole se hákovitě ohýbá nahoru. Nohy mají těžké kosti a jsou rovné. Na krátkém krku barbeta spočívá jeho kulatá a široká hlava, čenich je víceméně hranatý. Uši má barbet nasazeny zhruba ve výši očí, nebo níže. Jeho uši jsou dlouhé, visící směrem dolů. Oči barbeta jsou kulaté, v ideálním případě kaštanově hnědé. V průměru se dožívá 12 až 14 let.

Základní péče o psa

Jen letmý pohled postačí a hned je zřejmé, že barbet patří k plemenům vyžadujícím vzornou péči o srst. Již samotná struktura této srsti vykazuje velký sklon k plstnatění, takže pravidelné česání a kartáčování je holou nezbytností. Dále je také třeba dbát na čistotu bradky a kníru a pravidelně tyto partie omývat. Barbet dodnes neztratil ze své původnosti, proto přímo miluje volný pohyb, koupání a dovádění ve vodě.

Méně častou, ale důležitou součástí péče o srst barbeta je vytrhávání chloupků rostoucích ve zvukovodu a zastřihávaní chlupů rostoucích mezi polštářky na tlapkách barbeta.

Přestože se tento pes může díky své nekomplikované povaze zdát obyčejným, není to tak. Je to vynikající lovec vodního ptactva. Protože tato jeho schopnost je už dnes využívána jen zřídka, pes se často stává vynikajícím sportovcem, nebo se dokonce používá i jako lavinový a záchranářský pes.

Historie plemene barbet

Toto zvláštní plemeno patřící k těm vůbec nejstarším, je považováno za jakéhosi praotce pudlů, ale i dlouhosrstých ovčáků. V průběhu staletí se jeho exteriér téměř vůbec nezměnil, takže dnešní, současná podoba barbeta je prakticky totožná s nejstaršími umělecky zobrazenými předky těchto psů. Bohužel, toto plemeno ale před časem prakticky úplně vymizelo a jeho současný standard je tedy v podstatě zdařilou chovatelskou rekonstrukcí ze 70. let minulého století.

VIDEA plemene barbet

Pro videa s plemenem barbet klikněte ZDE

FCI
Retrívři a vodní psi
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Francie
Výška v kohoutku
50 – 58 cm
Hmotnost v dospělosti
15 – 25 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]