Černý ruský teriér

(Tchiornyj Terrier)

Povaha plemene

Černý ruský teriér zdědil po svých předcích údajně jen to nejlepší – je vyrovnaný jako rotvajler, rozvážný i razantní jako knírač a mrštný a pohyblivý jako erdelteriér. Je to výborný hlídač, umí být ostražitý a v případě nutnosti i ostrý, svému pánovi je však velice oddán. Černý ruský teriér potřebuje pevnou ruku zkušeného chovatele, především pes může být hodně dominantní. Při dobré výchově je schopný se plně podřídit životnímu stylu svého pána. Je ale vhodnější chovat jej venku, i proto že velice dobře snáší zimu, pro kterou byl ostatně vyšlechtěn. Černý ruský teriér umí být velmi dobrý společník.

Popis černého ruského teriéra

Černý ruský teriér je velký a mohutný pes působící sebevědomým dojmem. Má robustní kostru, ale je dobře pohyblivý. Standardní výška u psa se pohybuje mezi 68 až 74 cm, fenka měří mezi 66 až 72 cm. Jeho hrudník je široký a hluboký, má dobře osvalená bedra a lopatky. Má dlouhou hlavu, souměrnou k celkové tělesné konstituci. Jeho charakteristickým pohybem je klus a cval. Má vysoko posazený ocas, který se kupíruje na 3 – 5 článků. Černý ruský teriér má dlouhou hlavu, souměrnou s celkovou konstitucí těla. Tlama je masivní, souběžná s linií čela. Společně s výrazným vousem dodává teriérovi charakteristický hranatý tvar. Uši jsou vysoko posazené, trojúhelníkové a přiléhají k lícím.

Černý ruský teriér zaujme na první pohled kromě své mohutnosti nádhernou srstí, která je pevná, hustá a pokrývá celé tělo. Její délka je od 4 až 10 cm. Má měkkou a dobře vyvinutou podsadu. Za svůj výraz vděčí černý ruský teriér zkrášlujícímu porostu, který mu na hlavě vytváří bradu, obočí a vousy. Barvu má černou, nebo černou s prokvétající šedivou.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je černý ruský teriér zařazen do skupiny II. Pinčové a knírači – molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi, oficiální zkratka v ČR je CET. Jeho původní využití bylo strážní a hlídací pes.

Základní péče o psa

Černý ruský teriér je plemeno náročné na péči o srst, musí se udržovat v čistotě a pravidelně kartáčovat. Ani výchova černého teriéra není jednoduchá, nehodí se pro začátečníky. Má sklon k dominanci.

Historie plemene černý ruský teriér

Černý ruský teriér patří k poměrně novým plemenům – byl vyšlechtěn v Rusku po druhé světové válce s cílem vytvořit mimořádně odolného psa, který by byl schopen snášet extrémně náročné klimatické podmínky. Jako základ byl pro nové plemeno zvolen velký knírač, postupně došlo ke křížení s erdelteriérem, rotvajlerem a novofudlandským psem. Poprvé byl veřejnosti představen v Rusku v polovině 50. let, od 80. let se ruský černý teriér začal objevovat i na významných evropských kynologických akcích a jeho obliba u chovatelů stoupla. V současnosti není sice v širokém povědomí veřejnosti, ale řady jeho chovatelů stále narůstají.

VIDEA plemene černý ruský teriér

Pro videa s plemenem černý ruský teriér klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Rusko
Výška v kohoutku
64 – 72 cm
Hmotnost v dospělosti
Věk
12 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]