Čau čau

(čau-čau, chow chow)

Povaha plemene

Čau-čau nepatří mezi typické domácí mazlíčky. I přes svůj „medvídkovský“ vzhled je to uzavřený, introvertní pes, jehož důvěru si musíte získat. Když se vám to však podaří, budete bohatě odměněni. Je to věrný pes, člověku, kterého si oblíbí, je bezmezně oddán. Je velmi ostražitý, ale klidný. Dříve byl čau-čau využíván všestranně – k lovu nebo tahu – dnes si jej lidé pořizují především jako svérázného společníka, který zaujme svou výraznou vizáží.

Popis čau čau

Čau čau je velice krásný, mohutný pes, který zaujme především svou srstí, vytvářející mu okolo krku jakousi „lví“ hřívu. Existuje dlouhosrstá (srst je hustá, rovná a odstávající) i krátkosrstá (hustá, krátká, přiléhající) varianta. Rozšířenější je dlouhosrstý čau čau. Srst má poměrně hrubou strukturu s jemnou podsadou. Barvu může mít černou, hnědou, modrou, krémovou, rezavou nebo téměř bílou, dovoleno je stínování, nikoliv ohraničení skvrny.

Stavbu těla má čau čau silnou a kompaktní. Má velkou hlavu s plochou lebkou a přiměřeně dlouhým, širokým čumákem. Má modrý jazyk. Oči má tmavé, oválné a středně velké. Má malé uši, nakloněné dopředu. Jeho hrudník je široký a hluboký a pohybuje se na mírně dlouhých, silných končetinách. Je pro něj charakteristická chůdovitá chůze. Má vysoko nasazený ocas. Působí důstojně a vznešeně. Má pevnou tělesnou stavbu s krátkým rovným hřbetem, silnými bedry a hlubokým hrudníkem. V kohoutku měří čau čau 48 – 56 cm, fena je o několik cm menší, jeho váha se pohybuje mezi 21 – 32 kg. Dožívá se v průměru 11 až 12 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je čau čau zařazen do skupiny V. – Špicové a primitivní typy, sekce 5 – Asijský špic a příbuzná plemena. Oficiální zkratka pro ČR je CHW. Bez pracovní zkoušky. Využití: hlídací a společenský pes.

Základní péče o psa

Čau čau je poměrně náročný na údržbu vzhledem ke své srsti, která se musí pravidelně kartáčovat. Kvůli její délce a hustotě nesnáší dobře vyšší teploty, dokonce je zde nebezpečí přehřátí. V letních měsících je proto nutné dbát na dostatek vody a nenechávat jej dlouho na slunci. U některých jedinců mohou také hrozit komplikace související s přešlechtěností plemene.

Historie plemene čau čau

Čau čau má velmi starý původ. S největší pravděpodobností pochází z Číny a podle některých zdrojů využívali čau čau tibetští mnichové k hlídání lam. Číňané dokonce upravovali jejich maso jako pokrm. Do Evropy, respektive Velké Británie, byl přivezen v 18. století a v roce 1895 vznikl Klub milovníků čau čau. Dnes je rozšířený především na britských ostrovech a ve Spojených státech, potkat jej ale můžete i u nás.

VIDEA plemene čau čau

Pro videa s plemene čau čau klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Čína
Výška v kohoutku
46 – 56 cm
Hmotnost v dospělosti
21 – 32
Věk
11 – 12 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
rezervovaný
Vztah k ost. zvířatum
rezervovaný
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]