Coton de Tuléar

Povaha plemene

Coton de Tuléar je zářným příkladem společenského plemene – tito pejsci jsou přítulní, hraví, přátelští a poslušní, i když výjimečně mohou být snad i trochu svéhlaví. Stejně dobře se tito psi chovají k dětem, dalším možným psům i zvířatům v domácnosti. Cizí návštěvy ale ohlásí štěkotem. Coton de Tuléar je pro všechny zmíněné povahové klady vhodným psem pro všechny zájemce o malé společenské psy.

Popis coton de Tuléar

Jednoznačně malá a spíše křehčí tělesná stavba coton de Tuléar nabývá na objemu díky charakteristické dlouhé a mírně vlnité srsti, připomínající bavlnu. Oficiálním plemenným standardem se za přípustnou považuje pouze varieta čistě bílé srsti s menším množstvím šedých nebo nažloutlých znaků – ovšem pouze v oblasti uší.

Kohoutková výška psů tohoto plemene je nejméně 28 cm, může ale dosahovat až 32 cm. Kohoutková výška u fen je minimálně 25 cm, s tolerancí do 28 cm. Toto plemeno charakterizuje kromě srsti také mírně vyklenutý hřbet. Ocas je nízko nasazený, jeho délka je ideálně 18 cm, v klidu je svěšený, přičemž špička se stáčí směrem nahoru. Končetiny coton de Tuléar jsou rovné. Krk je spíše nenápadný. Hlava tvarově připomíná trojúhelník, je krátká s výrazně špičatým čenichem. Coton de Tuléar má vysoko nasazené uši rovněž trojúhelníkového tvaru a nosí je svěšené směrem dolů. Oči jsou kulaté s živým výrazem, vždy v tmavé barvě.

Základní péče o psa

Péče o srst u těchto psů je náročná – její součástí by mělo být česání a kartáčování nejméně jednou za dva dny, jinak dojde k vytvoření nevzhledných a později jen těžko rozčesatelných chuchvalců. Důležitou součástí péče je i vystřihování nadbytečných, dlouhých chloupků z oblasti zvukovodu a také mezi polštářky tlapek. Výhodou je naopak určitá samočisticí schopnost srsti, díky které postačí koupání coton de Tuléar standardně dvakrát do roka.

Přestože výchova těchto psíků není nikterak náročná, je nutná. Coton de Tuléar patří mezi plemena, která rychle vycítí nedostatečně silnou osobnost svého pána a stejně rychle toho může začít zneužívat ve svůj prospěch. Výchova proto musí být vlídná, ale zároveň striktní.

Plemeno coton de Tuléar není náročné na množství pohybu, za zmínku však stojí schopnost tohoto psa obratně dovádět a hrát si s míčkem. Kurz obratnosti proto může zpestřit nejen život těchto psů, kteří v tomto sportu dosahují vynikajících výsledků, ale i jeho pána nebo celé rodiny.

Historie plemene coton de Tuléar

Plemeno coton de Tuléar pochází nejpravděpodobněji z Madagaskaru. Tam se přibližně v 17. století objevil velice přítulný, hravý a spolehlivý pes, jehož zvláštním znamením byla bílá srst jemná jako bavlníkové chmýří. Afričtí domorodci proto tohoto psa nazvali „bavlníčkem“.

Více než jen dobrá pověst plemene coton de Tuléar se ale díky námořním plavbám rozšířila do světa a přispěla k tomu, že se z tohoto psa brzy stal tzv. královský pes. Oficiální standard tohoto plemene byl uznán v roce 1971.

VIDEA plemene coton de Tuléar

Pro videa plemene coton de Tuléar klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Madagaskar
Výška v kohoutku
23 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti
3,5 – 6 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]