Dandie Dinmont teriér

Povaha plemene

Tento pes je věrný a hravý. Není útočný, snese se s dětmi i jinými domácími zvířaty. Je přátelský a přitom velice dobrý hlídač. Štěkot, kterým brání, je překvapivě hlasitý. A v případě napadení se dokáže velmi dobře bránit.

Je bystrý, přirozeně inteligentní, učenlivý s velice mazlivý. Život s tímto psem dokáže majitele obohatit.

Popis Dandie Dinmont teriéra

Pes malého vzrůstu, který se od většiny teriérů odlišuje právě svým dlouhým ocasem. Jeho výška dosahuje až 28 cm a váha až 11 kg. Tělo Dandie Dinmont teriéra je dlouhé a pružné. Má dlouhou kadeřavou srst tvořenou směsí tvrdých a měkkých chlupů. Ty bývají asi pět centimetrů dlouhé. Srst je zbarvená do šedivých odstínů, černá a může být i v celé škále hnědé barvy, díky níž mohl pes splývat s přírodou a lovit malou lesní zvěř. Hustota srsti na hřbetě slábne směrem k břišní oblasti. To ovšem neplatí o jeho mohutné hlavě, na které se může pyšnit krásnou čepičkou, kterou tam srst vytváří. Pokud se načeše, vypadá velice vznešeně.

Když u psa tohoto plemene objevíte bílé drápky, je tato skutečnost přípustná (jejich odstín závisí na barvě srsti). Bílé tlapy jsou již nežádoucí. Zejména chcete-li mít výstavního psího šampióna.

Klasifikace FCI

Dandie Dinmont teriér patří podle standardu FCI (Mezinárodní kynologická federace) do skupiny 3. – Teriéři, sekce 2 – Malí teriéři. Oficiální zkratka v České republice je DDT. Číslo standardu je 168 / 1990 (Velká Británie).

Základní péče o psa

Zvláštní péči vyžaduje jeho hedvábná srst, aby na omak nepůsobila drsně. Je žádoucí Dandie Dinmont teriéra denně kartáčovat. Asi čtyřikrát do roka je nutné mírné trimování srsti.

Ač tento drobný pes vypadá spíše jako bytový hlídač, je rovněž nezbytné mu poskytnout dostatek fyzické zátěže v podobě dlouhých procházek.

Historie plemene Dandie Dinmont teriér

Tento pes původně lovil škodnou zvěr. V dnešní době je spíše oceňován pro svou přátelskou povahu. Plemeno Dandie Dinmont teriér podle historiků pochází z Velké Británie, pravděpodobně od údolí řeky Coquet v Northumberlandu. Toto údolí je na hranici Anglie a Skotska, u pohoří Cheviot Hills. První zmínka o těchto psech pochází již ze 17. století. Tento pes byl pojmenován podle farmy, kde se narodil, ale také se mu říkaloPepper and Mustard terrier“, což znamená „teriér pepře a hořčice“. Toto plemeno se brzy rozšířilo i do ostatních států světa.

Je známé, že tento pes byl miláčkem francouzského krále Ludvíka Filipa I. Byl vyšlechtěný ze shettlandských teriérů. Dnes patří k nejvzácnějším teriérům, ale v ČR se vyskytuje poměrně často.

V roce 1875 vyšel první standard a také byl pro toto plemeno zřízen chovatelský klub.

Jméno, které mu nyní náleží, vzniklo podle smyšlené postavy farmáře D. Davidsona z historického románu sira Waltera Scotta „Guy Mannering“ (v českém překladu – Chlapské mravy). Ta vyšla v roce 1815, díky ní máme jasný důkaz o tom, že se Dandie Dinmont teriéři již v této době na území Skotska vyskytovali.

VIDEA plemene Dandie Dinmont teriér

Pro videa s plemenem Dandie Dinmont teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Skotsko
Výška v kohoutku
20 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti
8,2 – 11 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
denní
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]