Dánská doga

(Broholmer)

Povaha plemene

Přes svoji obrovskou sílu má neskutečně mírumilovnou a klidnou povahu. Je velice učenlivá a hravá, ale často také tvrdohlavá. Tohoto mimořádně velikého psího společníka, který potřebuje silnou ruku, je nutné od raného mládí vychovávat. Tento pes se snese i s malými dětmi. Dánská doga je věrný pes, naprosto oddaný svým pánům. Od cizích je odtažitá. Je to ten nejlepší strážce.

Popis dánské dogy

Tento pes dosahuje úctyhodné výšky. Fena má v kohoutku až 70 cm, pes dokonce 75 cm. Uši má svěšené, jejich kupírování je přísně zakázané. Srst má velice krátkou, lesklou a přiléhající. Zbarvení srsti je pískové, zlato-červené a černé. Jeho masivní hlava je obdélníkového tvaru. Stavba jejího těla působí velice ušlechtile. Je takovou „malou“ chloubou svého pána.

Standard pro Dánskou dogu byl vytvořen v Kodani v roce 1866. Oficiálně bylo toto plemeno uznáno až v roce 1982 a to pod názvem Broholmer. V roce 1998 byl v Dánsku zrušen zákaz vývozu. Ovšem vývoz dánské dogy je i v současné době hlídaný státem a smí být vyvezeno maximálně 10 % štěňat.

Klasifikace FCI

Dánská doga patří podle standardu FCI do skupiny 2 – Pinčové a knírači, molossové a švýcarští a horští psi, sekce 2.1 – molossové, typu mastifa. Číslo standardu 315/ 26. 06. 2000 (Dánsko).

Základní péče o psa

Toto plemeno není určeno pouze pro venkovní odchov. Miluje teplo, potřebuje dostatek pohybu a také je nutné dbát na vyváženou stravu. Srst této dogy vyžaduje časté kartáčování. Jinak dánská doga nepotřebuje žádnou speciální péči.

Historie plemene dánská doga

Na řeckých mincích pocházejících z prvního století našeho letopočtu je vyobrazen pes, který dánskou dogu velice připomíná. Možná právě díky tomu, byli tito psi nazýváni „Apollo“.

Ve středověku se dánská doga začala využívat k hlídání a lovu vysoké zvěře. Bývala miláčkem dánských králů. Jako plemeno začaly být dogy chovány v 18. století. Největší zásluhu na tom měl myslivec Shested of Broholm, díky němuž je toto plemeno často označováno „Broholmer“ (původ názvu „doga“ je jednoznačný – z anglického označení dog – pes).

Během druhé světové války toto plemeno téměř vyhynulo – dokonce bylo oficiálně za vyhynulé prohlášeno. Po konci války však začal počet těchto psů růst a to díky velmi aktivnímu hledání posledních jedinců tohoto plemene – dánské dogy. Pro chov tohoto plemene existují v Dánsku dodnes velmi přísná pravidla. Majitel tohoto plemene např. nesmí nechat svého psa vykastrovat.

Známým majitelem a obdivovatelem dog v 19. století byl kníže Otto von Bismarck.

VIDEA plemene dánská doga

Pro videa s plemenem dánská doga klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Dánsko
Výška v kohoutku
70 – 75 cm
Hmotnost v dospělosti
40 – 70
Věk
11 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
velmi náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]