Dánsko-švédský farmářský pes

Povaha plemene

Dánsko-švédský farmářský pes je plemeno živé, pozorné a bystré. Celkový vzhled tohoto psa je malý, kompaktní a lehce obdélníkového tvaru. O zástupcích tohoto plemene je známo, že dospívají v pozdním věku.

Historie plemene Dánsko-švédský farmářský pes

Plemeno Dánsko-švédského farmářského psa se postupně stává spíše historickou postavou, ačkoli jeho předkové byli považováni za univerzální a cenné venkovské pomocníky. Fungovali jako hlídači stád či hubitelé škodné zvěře. Toto plemeno se vyskytuje především v Dánsku a v jižních oblastech Švédska, kam bylo rozšířeno při tehdejší okupaci Švédska dánskými vojsky (přibližně v polovině 17. století). Do dalších zemí zatím není příliš rozšířen, a když pod názvem Dánsko-švédský farmářský pes je vedený mezi uznávanými plemeny Českomoravské kynologické unie, doposud mu chybí definice standardu.

Popis farmářského psa

Důvodem, proč si lidé často pletou Dánsko-švédského farmářského psa s Jack Russelem nebo Foxteriérem, je jeho lesklá, tvrdá, těsně přiléhající hladká srst, díky čemuž je prý bez zápachu. Celková stavba těla se dá charakterizovat jako malá a kompaktní. Tělo je téměř obdélníkové, v dospělosti (cca ve třech letech) s hlubokým a širokým hrudníkem. Hlava psa je trojúhelníkového tvaru, s lebkou lehce zaoblenou a širokou. Stop je dobře definovaný a směrem k nosu se zužuje. Právě tvar stopu a lebky jsou znaky, které odlišují tohoto psa od foxteriéra. Čelisti jsou silné s rovným nůžkovým skusem a dobře vyvinutými řezáky. Uši směřují dopředu, nebo jsou v provedení tzv. růže, v obou případech musí těsně přiléhat k hlavě. Ocas je buď dlouhý, nebo přirozeně kratší, nikdy se nekupíruje. Přirozeně zkrácený ocas je takový, který je bez zásahu chovatele kratší, než je plná délka ocasu. Srst psa je v barvě bílé s čokoládově hnědou a/nebo černou a červeno/červenější barvou. Známé jsou varianty dvoubarevné i tříbarevné.

Klasifikace psa dle FCI

Standard mezinárodní kynologické federace řadí Dánsko-švédského farmářského psa do skupiny 2: Pinčové, knírači, molosoidní psi, švýcarští salašničtí psi, sekce 1.1: Pinčové typy, bez pracovní zkoušky. Číslo standardu je 356.

Základní péče o Dánsko-švédského farmářského psa

Srst Dánsko-švédského farmářského psa nevyžaduje zvláštní péči, vhodné je občas srst vyčesat. Koupeme v případě potřeby. Plemeno je známé sezónním ubýváním srsti, je tedy vhodné ho v té době vyčesávat gumovým kartáčem. Pro psa je vhodný kotec na zahradě, nicméně i tak je vhodné psa zaměstnat také dalšími aktivitami.

VIDEA plemene Dánsko-švédský farmářský pes

Video s Dánsko-švédským farmářským psem můžete shlédnout ZDE.

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Pastýřská plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Dánsko (Švédsko)
Výška v kohoutku
32 až 37 cm cm
Hmotnost v dospělosti
7 až 12 kg
Věk
10 – 15 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
obecně dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
středně náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
hlídací farmářský, rodinný
Časová náročnost
ano
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]