Foxteriér hladkosrstý

(Fox Terrier Smooth)

Povaha plemene

Hladkosrstí foxteriéři jsou velice temperamentní, živí, veselí, ostražití psi. Mezi jejich další vlastnost patří tvrdohlavost, když si něco usmyslí, je těžké je od jejich záměru odvrátit. Jsou velmi inteligentní a pořádně mazaní. Rádi pobývají v přítomnosti svého pána, jsou však schopni se nějaký čas zabavit i sami. Mezi jejich oblíbené zábavy patří norování. Toto plemeno zpravidla dobře vychází s dětmi. Nějaký ten šťouchanec jim nevadí, práh bolesti je u foxteriérů vysoký. Psi se mohou vůči svým psím sokům chovat dominantně. Naučte foxteriéra již jako štěně vycházet s kočkami a jinými domácími zvířaty, aby je později nepronásledoval. Foxteriér je výborný hlídač, na hrozící nebezpečí upozorní štěkotem. Překypují inteligencí a pod správným vedením se mohou v krátké době mnoho naučit. Vyžadují však důsledné, pevné vedení. Foxteriéři jsou až prohnaní a moc dobře vědí, jak na svého pána vyzrát.

Popis hladkosrstého foxteriéra

Hladkosrstý foxteriér dorůstá výšky 39 cm v kohoutku a dosahuje váhy okolo 8 kg. Průměrná délka života je 13 – 14 let. Hřbet je krátký a rovný s mírně klenutými bedry. Vysoko nadsazený ocas je nošen vzhůru, nesmí být však stočený přes hřbet. Hruď je hluboká, přední končetiny rovné. Foxteriéři mají kulaté kompaktní tlapky s mírně klenutými prsty a silnou kůží na polštářcích. Značně dlouhý, svalnatý krk se směrem k lopatkám rozšiřuje. Lebka je plochá a úzká. Malé uši ve tvaru písmene V musí směřovat dopředu. Kulaté, malé a tmavé oči jsou uloženy značně hluboko. Foxteriéři mají nůžkový skus. Nosní houba musí být čistě černá. Srst je hustá, krátká, rovná a hladce přiléhá k tělu. Nikde nesmí být řídká. Barva je převážně bílá s tříslovými nebo černými znaky.

Klasifikace FCI

Skupina 3 – teriéři, sekce 1 – vysokonozí a středněnozí teriéři.

Základní péče o psa

Hladkosrstý foxteriér je nenáročný na úpravu srsti. Stačí ji jednou týdně vykartáčovat. V období línání odstraňujte vypadanou srst gumovou masážní rukavicí. Při výcviku je nutné trvat na svém a být důsledný a srozumitelný. Foxteriéři milují činnost a překypují energií. K jejich oblíbeným zábavám patří hra s míčkem, které se nemohou nikdy dost nasytit. I když mají foxteriéři rádi dlouhé procházky v přírodě, stejně tak jim postačí pohyb po zahradě. Je to také vhodné plemeno do bytu, ale potřebuje dostatek pohybu. S vhodným pánem se mohou tito mrštní psi velmi dobře prezentovat při míčových hrách nebo v soutěžích obratnosti. Jsou výbornými pomocníky myslivců.

Historie plemene hladkosrstý foxteriér

Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno ve Velké Británii v polovině 19. století. Foxteriér sloužil k hubení hlodavců, lovu lišek nebo jezevců. Je rovněž výborným lovcem zajíců. Doplňovali smečky loveckých psů a pudili lišky z nor. Odtud také vzniklo jejich pojmenování. Foxteriér v sobě skrývá anglické slovo „fox“ (liška) a latinské slovo „terra“ (země). Tehdy se dávalo přednost bílému zbarvení, aby nedošlo k záměně s liškou. Předpokládá se, že právě hladkosrstý foxteriér je původnější. Ale předka mají oba společného. Hladkosrstý foxteriér pochází z hladkosrstého black and tan teriéra kříženého s bígly, buldoky a anglickými chrty. Dále se uvádí vliv skotských teriérů.

VIDEA plemene hladkosrstý terirér

Pro videa s plemenem hladkosrstý teriér klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Velká Británie
Výška v kohoutku
39 cm
Hmotnost v dospělosti
8 kg
Věk
13 – 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]