Foxteriér drsnosrstý

(foxteriér hrubosrstý, Fox Terrier Wire)

Povaha plemene

Hrubosrstí foxteriéři jsou velice temperamentní, živí, veselí a ostražití psi. Jsou tvrdohlaví, když si něco usmyslí, je těžké je od jejich záměru odvrátit. Jsou velmi inteligentní a pořádně mazaní. Rádi pobývají v přítomnosti svého pána, jsou však schopni se nějaký čas zabavit i sami. Mezi jejich oblíbené zábavy patří norování. Plemeno zpravidla dobře vychází s dětmi. Nějaký ten šťouchanec jim nevadí, práh bolesti je u foxteriérů vysoký. Psi se mohou vůči svým psím sokům chovat dominantně. Naučte foxteriéra již jako štěně vycházet s kočkami a jinými domácími zvířaty, aby je později nepronásledoval. Foxteriéři jsou ostražití, při hrozícím nebezpečí se rozštěkají. Překypují inteligencí a pod správným vedením se mohou v krátké době mnoho naučit. Vyžadují však důsledné, pevné vedení a železnou disciplínu. Foxteriéři jsou totiž velmi chytří až prohnaní a moc dobře vědí, jak na svého pána vyzrát.

Popis hrubosrstého foxteriéra

Hrubosrstý foxteriér dorůstá výšky 39 cm v kohoutku a dosahuje váhy okolo 8 kg. Průměrná délka života je 13 – 14 let. Hřbet je krátký a rovný s mírně klenutými bedry. Vysoko nadsazený ocas je nošen vzhůru, nesmí být však stočený přes hřbet. Hruď je hluboká, přední končetiny rovné. Foxteriéři mají kulaté kompaktní tlapky s mírně klenutými prsty a silnou kůží na polštářcích. Značně dlouhý, svalnatý krk se směrem k lopatkám rozšiřuje. Lebka je plochá a úzká. Malé uši ve tvaru písmene V musí směřovat dopředu. Kulaté, malé a tmavé oči jsou uloženy značně hluboko. Foxteriéři mají nůžkový skus. Nosní houba musí být čistě černá. Srst hrubosrstého foxteriéra je hustá s drátovitou podsadou, může být mírně zvlněná a nikde nesmí být řídká. Barva je převážně bílá s tříslovými nebo černými znaky.

Klasifikace FCI

Skupina 3 – teriéři, sekce 1 – vysokonozí a středněnozí teriéři.

Základní péče o psa

Hrubosrstý foxteriér je poněkud náročnější na úpravu než jeho hladkosrstá varianta. Několikrát ročně se trimuje a alespoň dvakrát týdně je nutné psa vykartáčovat. Pokud chcete psa vystavovat, svěřte jej do odborných rukou v psím salonu. Problémem u čistě bílých psů bývá hluchota. Při výcviku je nutné trvat na svém a být důsledný a srozumitelný. Foxteriéři milují činnost a překypují energií. K jejich oblíbeným zábavám patří hra s míčkem. I když mají foxteriéři rádi dlouhé procházky v přírodě, stejně tak jim postačí pobyt na zahradě. Je to i vhodné plemeno do bytu, ale potřebuje dostatečné množství pohybu. S vhodným pánem se mohou tito mrštní psi velmi dobře prezentovat při míčových hrách nebo v soutěžích obratnosti. Jsou výbornými pomocníky myslivců.

Historie plemene hrubosrstý foxteriér

Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno ve Velké Británii v polovině 19. století. Hrubosrstý foxteriér sloužil k hubení hlodavců, lovu lišek nebo jezevců. Je rovněž výborným lovcem zajíců. Foxteriéři doplňovali smečky loveckých psů a pudili lišky z nor. Odtud také vzniklo jejich pojmenování. Foxteriér v sobě skrývá anglické slovo „fox“ (liška) a latinské slovo „terra“ (země). Tehdy se dávalo přednost bílému zbarvení, aby nedošlo k záměně s liškou. Předpokládá se, že hladkosrstá varianta byla původnější. Všichni hrubosrstí teriéři pocházejí ze spojení hladkosrstého teriéra jménem Jock s fenou neznámých, ale zcela jistě hrubosrstých předků jménem Trap. Nesou krev i mnoha jiných teriérů například hrubosrstého black and tan teriéra nebo skotského teriéra či anglického bílého teriéra.

VIDEA plemene foxteriér drsnosrstý

Pro videa s plemenem foxteriér drsnosrstý klikněte ZDE

FCI
Teriéři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Velká Británie
Výška v kohoutku
39 cm
Hmotnost v dospělosti
8 kg
Věk
13 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]