Hokkaido Ken

(Ainu-ken)

Povaha plemene

Hokkaido ken je pes s pozoruhodnou vytrvalostí, je důstojný, vyrovnaný, věrný a oddaný. Je možné chovat ho jako obranáře i pro hon, je vhodný i jako domácí mazlíček, potřebuje ale hodně pohybu a volnosti, proto není vhodné držet ho v malém bytě, nebo uvázaného u boudy. S jinými psy vychází poměrně bezproblémově, kočky a ostatní domácí zvířata však moc v lásce nemá.

Popis hokkaido ken

Psi měří v kohoutku 48,5 až 51,5 cm, feny 45,5 až 48,5 cm, váha se pohybuje v rozmezí od 20 do 30 kg. Hokkaido Ken má silné čelisti a nůžkový skus. Líce jsou dobře vyvinuté a výrazné. Poměrně malé oči trojúhelníkovitého tvaru jsou široce postavené, tmavě hnědé barvy. Malé trojúhelníkové pevně vztyčené uši jsou lehce nakloněny vpřed. Hrudní končetiny jsou rovné a pevné, bez přebytečné převislé kůže. Pánevní končetiny jsou velmi silné a pevné, hlezna výrazně robustní. Prsty na tlapkách jsou dobře klenuté a těsně uzavřené, nesmí být spojené ani srostlé. Polštářky má hokkaido ken tvrdé a pružné, drápy tvrdé, černé barvy. Ocas je nasazený vysoko, pevný, srpovitě nebo i silněji zatočený v oblouku nad hřbetem. Je-li ocas natažen, svou délkou dosahuje téměř k hleznům.

Krycí srst je rovná a hrubá, podsada měkká a hustá. Srst na ocase je dlouhá a odstávající. Nejběžnější barva je červeno-béžová s černými konečky chlupů, žíhaná, celočervená, černá, černá s pálením i bílá. Občas se objevuje modro-černé zbarvení jazyka.

Klasifikace FCI

Podle mezinárodní kynologické federace (FCI) patří hokkaido ken do skupiny III. – Špicové a primitivní typy, sekce 5 – Asijský špic a příbuzná plemena.

Základní péče o psa

Hokkaido ken vyžaduje minimálně jedenkrát týdně vykartáčovat, aby se odstranily uvolněné chlupy. Pravidelně se musí čistit zvukovody a zastřihávat drápy.

Historie plemene hokkaido ken

Předpokládá se, že plemeno hokkaido ken pochází z japonských středně velkých psů, kteří doprovázeli obyvatele ostrova Honšú na Hokkaidó v době rozvoje obchodních cest a vztahů v první polovině 12. století. Začátkem 20. století bylo plemeno prohlášeno národním znakem a převzalo název této oblasti. Je také známo pod označením ainu-ken, Ainu po původních obyvatelích oblasti, kteří tyto psy chovali pro lov medvědů a jiných velkých zvířat. Hokkaido ken se vyznačuje svou vitalitou. Jeho hustá srst a osvalená postava mu dovoluje vydržet i kruté mrazy a silné sněhové bouře.

VIDEA plemene hokkaido ken

Pro videa s plemenem hokkaido ken klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Japonsko
Výška v kohoutku
46 – 52 cm
Hmotnost v dospělosti
26 – 30 kg
Věk
13 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
rezervovaný
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]