Holandský ovčácký pudl

(Schapendoes)

Povaha plemene

Holandský ovčácký pudl byl původně určen k hlídání a zároveň to byl pes honácký. Jeho základními rysy jsou ostražitost, hravost. Nikdy není ostrý. Je to pes přátelský s hravou povahou a velmi dobře si rozumí s dětmi, se kterými si dokáže hrát celé hodiny.

Popis holandského ovčáckého pudla

Holandský ovčácký pudl je dlouhosrstý pes harmonické postavy, s ostražitým, chytrým pohledem a přívětivým charakterem. Jeho hlava vypadá objemnější, než ve skutečnosti je. Uši jsou nízko posazené, visící a široké. Oči jsou velké, kulaté, nejsou však vypouklé ani hluboko vsazené, jsou umístěny spíše na přední části lebky než po stranách. Holandský ovčácký pudl má tělo poněkud delší než jeho výška v kohoutku. Kostra je lehká, ocas dlouhý, pokrytý hustou srstí, je šavlovitého tvaru. Navzdory malé výšce se tento pes pohybuje pro ovčáky tolik typickým pohybem – klusem. Holandský ovčácký pudl má hustou, dlouhou srst s bohatou podsadou. Srst je drsná a vlnitá, nepřípustné je, aby byla hedvábná. Nejvyhledávanější barva srsti je modro – šedá s černou, ale jinak jsou přípustné všechny barvy. Pes je v kohoutku vysoký 43 až 50 cm, fenka je cca o 3 cm menší. Váží zhruba 23 – 32 kilogramů.

Klasifikace FCI

Plemeno holandský ovčácký pudl patří podle FCI do skupiny I. – Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka v ČR je SCA. Číslo standardu je 313/26.03.1992 Nizozemí.

Základní péče o psa

Jako bývalý pastýřský pes vyžaduje hodně pohybu. Potřebuje dostatečný výběh, aby se zbavil nahromaděné energie. Podnikejte proto se svým psem dlouhé procházky. Pokud psa dostatečně vyvenčíte, bude pak v domě tichý. Jeho srst má díky své kvalitě samočisticí charakter. Psa myjeme pouze v případě, že je hodně zašpiněný. Protože tento pes má sklony k plstnatění, musíme ho pravidelně jednou týdně kartáčovat. Výjimkou je srst mladého psa, která nevyžaduje tolik péče, neboť ještě nemá sklony k plstnatění. Srst psa může být trochu rozcuchaná, ale to není na škodu. Tito psi se při výcviku dobře a rádi učí, jsou pracovití. Holandský ovčácký pudl však nepotřebuje jinou zvláštní péči.

Historie plemene holandský ovčácký pudl

Holandský ovčácký pudl je rozšířen na severu Holandska v provincii Drente. Toto plemeno bylo v Nizozemí uznáno až v roce 1964. Je to pastevecký pes, který byl užíván k hlídání stád. Schapendoes znamená v překladu „zarostlý ovčák“. Jeho srst je dlouhá a vlnitá a zajímavostí je, že kynologická federace vydala pro tyto psy zákaz koupání, protože jeho srst má vysoké samočisticí schopnosti. Povoleno je pouze koupání v případě, že se pes velmi zašpiní.

VIDEA plemene holandský ovčácký pudl

Pro videa s plemenem holandský ovčácký pudl klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Nizozemsko
Výška v kohoutku
40 – 50 cm
Hmotnost v dospělosti
23 – 32 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]