Ibizský chrt

(Ibizský podenco, Podenco Ibizenco, Ca Eivissec, Ibizan Hound, Baleárský pes, Baleárský chrt)

 

Povaha plemene

Ibizský podenco je laskavý pes, oddaný svému pánu. Pro svoji povahu je výborným společníkem. Má vynikající čich a sluch a navíc je velmi rychlý, vytrvalý a chytrý, díky čemuž je schopen rychle a snadno vystopovat králíky i v hustém podrostu. Když najde kořist, začne štěkat a vrtět ocasem a i v této situaci je snadno odvolatelný. Často loví ve smečce, která je tvořena převážně fenami. Psi jsou totiž hůře ovladatelní, někdy dost svéhlaví a špatně spolupracující. Ibizský podenco se také používá na lov zajíců a vysoké. Je také přirozeným přinašečem a výborným hlídačem. Zvláštností tohoto plemene je, že když uloví pár stovek či tisíců králíků, nechtějí psi dál lovit a musí si odpočinout. V rodině je vyrovnaný a bezproblémový s ostatními zvířaty.

Popis ibizského podenca

Ibizský podenco je robustní, ale přitom elegantní pes s pevnou a lehkou kostrou. Není ovšem tak elegantní jako ostatní chrti. Je poměrně vysoký. Výška v kohoutku je 66 až 72 cm u psů a 60 až 67 cm u fen. Váha se pohybuje mezi 19 a 25 kg. Hlava je dlouhá, jemná, v poměru k tělu celkem malá a hodně osrstěná. Nos má masovou barvu a otevřená chřípí, pysky jsou tenké, přiléhající a mají rovněž masovou barvu. Zuby jsou pravidelné s nůžkovým skusem, oči jsou malé, jantarové, šikmo položené. Uši má ibizský podenco vztyčené, pohyblivé, směřující dopředu nebo do strany. Krk je mírně klenutý, osvalený, trup symetrický a kompaktní. Hřbet má dlouhý a rovný, dobře osvalený, bedra pevná, klenutá, hrudník hluboký, dlouhý a úzký, břicho mírně vtažené. Ocas je dlouhý a je nasazen nízko. Je svěšený a neměl by být nošen nad hřbetní linií s výjimkou lovu, kdy zvednutím ocasu upozorňuje majitele na kořist. Hrudní i pánevní končetiny jsou dlouhé, symetrické, a přestože jsou robustní, nepůsobí tak. Srst může mít ibizský podenco hladkou, silnou a lesklou, nebo hrubou, hustou a tvrdou, nebo alespoň 7 cm dlouhou a měkčí. Barva srsti je bílá s červenohnědou, nebo bílá se žlutou, nebo pouze bílá, červenohnědá či žlutá.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je Ibizský podenco zařazen do skupiny V. – Špicové a primitivní plemena, sekce 7 – lovečtí psi primitivního typu, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je IP. Původním využitím to byl lovecký pes pro lov králíků, zajíců a vysoké, dnes lovecký pes a společník.

Základní péče o psa

Ibizský podenco potřebuje dlouhé procházky s množstvím pohybu. Fyzická zátěž je pro něj velmi důležitá. Srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči, je nutné ji občas vykartáčovat a vyčistit.

Zajímavostí u tohoto plemene je jeho schopnost dalekého výskoku z místa.

Historie plemene ibizský podenco

Předky má ibizský podenco v prastarých egyptských psech, kteří byli zobrazeni na faraonských hrobkách už před pěti a půl tisíci lety. Jedná se tedy o zástupce tzv. primitivních plemen, nejstarších dosud existujících psích plemen vůbec. Z Egypta byli zřejmě Féničany, nebo Kartaginci dovezeni na Baleárské ostrovy, Mallorku, Ibizu, Menorku a Formenteru. Je také možné, že se na ostrovy dostali s Maury během jejich invaze do Evropy v 10. století. Zde byli používáni pro lov králíků bez střelné zbraně, a to ve dne i v noci. Ibizský podenco má dvě varianty – hladkosrstou a hrubosrstou, které mají ale společný standard a mohou se navzájem křížit. Dnes je rozšířen také v Katalánsku, kolem Valencie a v Provinci.

VIDEA plemene ibizský chrt

Pro videa s plemenem ibizský chrt klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Egypt/Ibiza
Výška v kohoutku
60 – 72 cm
Hmotnost v dospělosti
19 – 25 kg
Věk
13
Délka srsti
krátká až dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
velmi náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]