Irský červenobílý setr

(Irish Red and White Setter)

Povaha plemene

Irský červenobílý setr je lovecký pes pro lov se střelnou zbraní zejména na poli. Při práci je jemný, jistý, rozhodný a lehce ovladatelný, přitom energický a náruživý. Vyzařuje z něj aristokratická vznešenost a ušlechtilost. Je také výborným společníkem, protože je milý, laskavý, přátelský a má stále dobrou náladu. Chová se přívětivě a chvílemi je až mazlivý. Je vhodný k dětem, které miluje, a neustále vyžaduje vaši pozornost. Tento setr má rád kontakt se svou rodinou, proto není vhodný pro chov ve venkovním kotci. Pokud je štěně dlouho samo doma, může se „pomstít“ na pánových bačkorách apod. Irský červenobílý setr je lépe cvičitelný než červený setr, i když je o něco pomalejší. Učí se však rychle, a co se naučí, nezapomíná.

Popis irského červenobílého setra

Irský červenobílý setr je atletický, silný pes s vyváženou stavbou těla, nepůsobí však robustním dojmem. Je to středně velký pes s výškou v kohoutku od 62 do 66 cm u psa a 57 až 61 cm u feny. Hmotnost standard neuvádí, pohybuje se ale od 27 do 32 kg. Hlava je vzhledem k tělu poměrně široká, na rozdíl od červeného setra nemá výrazný týlní hrbol. Chrup má pravidelný, skus nůžkový nebo klešťový, oči tmavě hnědé, uši zavěšené a přiléhající těsně k hlavě. Krk má irský červenobílý setr dlouhý, svalnatý, stejně jako statný trup s hlubokým hrudníkem a dobře klenutými žebry. Ocas má střední délku, směrem ke špičce se zužuje a musí být rovný. Hrudní i pánevní končetiny jsou pevné a dobře osvalené. Srst má dlouhou, hedvábně jemnou a říká se jí „zpeření“. Tato zpeření jsou rovná a hladká, místy můžou být mírně zvlněná. Barva srsti je bílá v základu se sytě červenými, jasně ohraničenými plotnami. Průměrně se irský červenobílý setr dožívá 13 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je irský červenobílý setr zařazen do skupiny VII. – Stavěcí psi (ohaři), sekce 2 stavěcí psi britští a irští, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je RWS. Původním využitím to byl lovecký stavěcí pes, nyní i rodinný společník. Na výstavách je posuzován především z hlediska pracovních kvalit spíše než z hlediska exteriéru.

Základní péče o psa

Důležitou součástí péče je péče o jeho srst. Irský červenobílý setr má srst, která musí být nejméně dvakrát týdně pročesávána a několikrát do roka trimována. Protože má přiléhající uši, je rovněž nutné zastřihávat chlupy u vnějších zvukovodů, aby nedocházelo k zánětům. Je to původně lovecký pes, proto by měl mít dostatek pohybu a vycházky několikrát denně.

Historie plemene irský červenobílý setr

Historie tohoto plemene sahá až do 17. století, kdy byl vyšlechtěn jako pracovní pes pro práce na poli. irský červenobílý setr je jednou z barevných variet Irského setra, přičemž se předpokládá, že téměř jistě vznikl dříve než červený setr (Irish Setter). Červený setr pak vznikl selektivním výběrem jedinců červenobílého setra, u nichž převládala červená barva. Na výstavách si ovšem červený setr získával daleko větší oblibu a irský červenobílý setr jako plemeno téměř zanikl. Teprve ve 20. století se díky chovatelským snahám plemeno vzmohlo a v roce 1944 mohl být založen první klub chovatelů. Mimo Irsko nebyl zpočátku příliš známý, ale v roce 1981 byla založena Společnost pro irského červenobílého setra pracovního a výstavního, díky které se irský červenobílý setr prosadil i v jiných zemích. K nám byl první pes dovezen v roce 1995.

VIDEA plemene irský červenobílý setr

Pro videa plemene irský červenobílý setr klikněte ZDE

FCI
Ohaři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Irsko
Výška v kohoutku
57 – 66 cm
Hmotnost v dospělosti
27 – 32 kg
Věk
13 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]