Italský chrtík

(Piccolo Levriero Italiano, Italian Greyhound)

Povaha plemene

Italský chrtík je typický společenský pes s milou a veselou povahou. Je dobrosrdečný, citlivý, přátelský, dětsky hravý, ale zároveň elegantní a noblesní. Je velmi závislý na svém pánovi a miluje přítomnost lidí. Někdy ovšem může být trochu nedůvěřivý a chvíli trvá, než si cizího člověka oblíbí. Změnu prostředí většinou snáší velmi dobře, občas může překvapit svojí tvrdohlavostí. Italský chrtík nesnáší odloučení a samotu a svoji frustraci si pak někdy vybíjí na zařízení bytu. Je stále připravený se mazlit, ale není vtíravě dotěrný. Doma umí být klidný a nenápadný, ale venku předvádí svou hbitost a rychlost. Na závodní dráze dokáže být na kratších tratích skoro stejně rychlý jako Greyhound.

Popis italského chrtíka

Italský chrtík je elegantní, ušlechtilý pes čtvercového formátu, který působí jako zmenšenina Greyhounda nebo Sloughi. Výška v kohoutku je 32 až 38 cm u psa i feny a váha maximálně 5 kg.

Hlava je podlouhlá s plochou lebkou, nosní houba černá, nebo tmavá s otevřenými nozdrami, tlama špičatá s tenkými, přiléhajícími pysky, čelisti jsou podlouhlé se silnými zuby s nůžkovým skusem, oči jsou velké a výrazné s tmavou duhovkou, uši malé, vysoko nasazené, složené a nesené dozadu. Krk má italský chrtík dlouhý jako lebku, dobře osvalený, lehce obloukový, trup má rovnou horní linii se zdůrazněným kohoutkem, hřbet je rovný, svalnatý, záda široká, svalnatá, silně spadající, hrudník je štíhlý a hluboký, dosahující až k loktům. Ocas je nízko nasazený, tenký a ke špičce se ještě zužuje. Hrudní i pánevní končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Přední tlapky jsou více oválné než zadní.

Srst je jemná, krátká a rovná, na celém těle stejná. Barvy jsou povoleny: černá, šedá, břidlicová, žlutá ve všech možných odstínech. Bílé znaky se tolerují pouze na prsou a tlapkách. Průměrně se dožívá 11 až 13 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je italský chrtík zařazen do skupiny X. – Chrti, sekce 3 – krátkosrstí chrti, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je IT. Využitím je to společenský pes.

Základní péče o psa

Italský chrtík má rád pohyb a běh, proto je nejšťastnější na vycházkách, nebo na závodní dráze. Miluje teplo, ale zimu snáší také celkem dobře, je však třeba dát pozor na prochladnutí. Co ovšem vůbec nemusí, je vlhko, proto ho za deště musíte hodně přemlouvat, abyste ho dostali ven. Jeho srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Pokud jsou v rodině děti, je potřeba si uvědomit, že italský chrtík je hodně křehký pes, kterému se dá lehce nechtěně ublížit.

Historie plemene italský chrtík

Italský chrtík je tisíce let staré plemeno, jehož prapůvod spadá do Egypta, kde patrně vzniklo miniaturizací tehdejších chrtů, nevhodných pro lov. Od samého počátku je to výhradně společenský pes, který byl tak oblíbený mezi faraony, že někteří psi byli po smrti mumifikováni. Také v dalších stoletích byl italský chrtík oblíbencem vládců a vysoké šlechty, jak o tom svědčí řada dobových obrazů. O první příčku mezi nejpopulárnějšími plemeny králů soupeřil s maltézáčky a king charles španěly. Vlastnil ho například Karel I. Anglický, královny Anna i Viktorie, Borgiové, a mnoho dalších, Bedřich Veliký měl na svém dvoře údajně až padesát chrtíků. Jeho obliba a snaha o větší a větší miniaturizaci však znamenala produkci mnoha nezdravých jedinců a téměř zánik plemene. Další ranou byl rozvoj chovu vipeta, ale zhruba od roku 1890 se skupině chovatelů podařilo vrátit k původní silnější a větší podobě a plemeno bylo zachráněno.

VIDEA plemene italský chrtík

Pro videa s plemenem italský chrtík klikněte ZDE

FCI
Chrti
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Egypt
Výška v kohoutku
32 – 38 cm
Hmotnost v dospělosti
5 kg
Věk
11 – 13 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]