Italský segugio krátkosrstý

(Segugio Italiano a pelo raso, Italian Short – Haired Hound)

Povaha plemene

Je to výborný lovecký pes, schopný pracovat ve všech možných terénech. Italský segugio krátkosrstý má vynikající zrak i čich a byl používán pro lov nejrůznější zvěře. Dnes je nejvíc používán na lov králíků. Když vystopuje kořist, zůstane stát na dostřel lovce. Má zvláštní, hodně rezonantní příjemný hlas. Jeho lovecký instinkt je vrozený a při lovu je výjimečně rychlý a vytrvalý. Je to velmi odolný a otužilý pes, vždy plný energie a horlivosti, která však nepřesahuje únosnou míru. Umí pracovat sám i ve smečce. Doma je dobrosrdečný a může být klidně rodinným společníkem, někdy trošku tvrdohlavým, ale to je většina loveckých psů, kteří se při lovu musí rychle a sami rozhodovat.

Popis italského segugia

Italský segugio krátkosrstý je robustní pes, střední postavy a kvadratického formátu, který působí štíhlým, atletickým dojmem s perfektně vykreslenými svaly. Jeho výška v kohoutku je 52 až 58 cm u psa a 46 až 48 cm u feny. Váží 18 až 28 kg, podle výšky. Má podlouhlou hlavu s oválnou lebkou při pohledu shora, délka čenichu se rovná polovině délky lebky. Nos má velký s otevřenými nozdrami, pysky má jemné, tenké, málo vyvinuté s černými lemy, líce pevné, suché, oči mandlového tvaru jsou velké, tmavě okrové s černými lemy víček, visící uši mají trojúhelníkový tvar, jsou nasazeny zhruba ve výši jařmového oblouku a jejich délka odpovídá asi sedmi desetinám délky hlavy. Krk má italský segugio lehký, hubený, lehce klenutý s jemnou kůží bez laloku. Záda jsou rovná, nepříliš osvalená, délka i šířka beder se rovná zhruba pětině jeho kohoutkové výšky, ramena jsou zřetelně osvalená dlouhými a hubenými svaly. Ocas je nasazen vysoko, je tenký už od kořene a v klidu je svěšený, při vzrušení je nesený vysoko nad hřbetní linií. Má krátkou, hustou, hladkou a přiléhající srst, která připomíná srst koně. Obvyklá barva je srnčí hnědá s různými odstíny, od bledé až po červenou. Na některých partiích (čenich, obočí, hruď, tlapky) je barva tříslová. Bílá, kaštanová a játrová barva je nežádoucí. Italský segugio krátkosrstý se v průměru dožívá 12 až 15 let.

Klasifikace FCI

Dle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je italský segugio krátkosrstý zařazen do skupiny VI. – Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.2 – honiči střední velikosti, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je SEK. Původním využitím to byl lovecký pes, dnes také společník člověka.

Základní péče o psa

Italský segugio krátkosrstý je extrémně rychlý lovecký pes, který vyžaduje každodenně hodně pohybu. Na vycházkách by měl mít možnost běhat, ale nezapomeňte na jeho vrozený lovecký instinkt, který ho může nutit jít po stopě. Pokud se s ním počítá pro lov, měl by na to být již od mládí připravován. Srst má krátkou, proto nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Historie plemene italský segugio

Italský segugio krátkosrstý je velmi staré plemeno, které má svůj pravděpodobný původ mezi starobylými egyptskými chrty (i v dnešní verzi trochu připomíná greyhounda), primitivními psy, používanými především pro lov. Tito psi byli postupně fénickými kupci rozšířeni podél celého středomoří, včetně Itálie. Z archeologických nálezů a několika soch antické bohyně lovu Diany víme, že se jejich vzhled za celá staletí příliš nezměnil. Již tehdy například měli visící uši, což je známka vysokého ochočení. Můžeme se tedy domnívat, že to byli právě tito starověcí stopaři (a nikoli psi vyhledávající zrakem), kteří položili základ dnešního segugia. Italský segugio existuje i ve variantě hrubosrsté.

VIDEA plemene italský segugio krátkosrstý

Pro videa s plemenem italský segugio krátkosrstý klikněte ZDE

FCI
Honiči a příbuzné typy
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Itálie
Výška v kohoutku
46 – 58 cm
Hmotnost v dospělosti
18 – 28 kg
Věk
12 – 15 let
Délka srsti
krátká, střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
předměstí, venkov
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]