Italský spinone

(Spinone Italiano, Italian Wire-haired Pointing Dog)

Povaha plemene

Italský spinone je výborný lovecký pes vhodný pro práci na suchu i ve vodě. Pracuje sice pomaleji, ale o to neúnavněji a efektněji. Zvládá i nejobtížnější terény, houští stejně jako studenou vodu a všude ho chrání jeho hrubá a tvrdá srst. Je to inteligentní a vnímavý, který je schopen se přizpůsobit pánovi v každé situaci. Pokud je dobře vychováván, učí se rychle a dlouho si pamatuje. Je klidný, poslušný, s výborným citem pro porozumění. Má mírnou, přátelskou a vyrovnanou povahu, takže nevyvolává konflikty s jinými psy. K cizím lidem je italský spinone nedůvěřivý, přesto se však nehodí jako hlídací pes. Miluje děti a rád si s nimi hraje. Má rád neustálý kontakt se svým pánem, proto je šťastnější, když je chován doma, ale chov venku v zatepleném kotci je též možný. Miluje vodu a rád se koupe, stejně tak má rád běhání a aportování.

Popis italského spinona

Italský spinone je mohutný, statný a robustní pes kvadratického formátu s dobře vyvinutým svalstvem, který ale působí dojmem lehkosti a čilosti. Výška v kohoutku u psa je 60 až 70 cm, u feny 58 až 65 cm. Váha se pohybuje od 28 do 37 kg v závislosti na výšce. Má dlouhou, úzkou hlavu se stejně dlouhou čenichovou partií. Nos má velký, houbovitý, růžově zbarvený s velkými, otevřenými nozdrami. Horní pysk překrývá spodní čelist a utváří spodní linii mordy. Zuby má silné s nůžkovým, nebo klešťovým skusem, líce má suché, oči velké, skoro kruhové, uši trojúhelníkovité, zavěšené zhruba v linii očí. Krk je silný, svalnatý, horní linie těla zpočátku rovná, pak mírně klenutá, kohoutek nevýrazný. Bedra jsou mírně klenutá, dobře osvalená, záď široká a dlouhá, hrudník prostorný, hluboký a žebra klenutá. Břicho je mírně vtažené. Ocas je u kořene silný a nemá praporec. Hrudní končetiny má italský spinone rovné, kolmé, pánevní mírně vyklenuté. Srst je dlouhá 4 až 6 cm, na některých partiích kratší, je tvrdá a hrubá, spíše přiléhavá a nemá podsadu. Barva může být bílá, bílá s oranžovými, nebo hnědými znaky, nebo bílá se stříkanou oranžovou, nebo hnědou. Průměrně se italský spinone dožívá věku 13 let.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je italský spinone zařazen do skupiny VII. – Ohaři, sekce 1.3 – kontinentální ohaři hrubosrstí, s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je SPI. Původním využitím to byl lovecký pes, nyní i společník.

Základní péče o psa

Štěně je nutné dobře socializovat, aby se odstranila nedůvěřivost k cizím lidem a plachost. Proto je dobré ho vodit mezi lidi a do neznámých prostředí. Italský spinone má hrubou srst, kterou je nutné občas kartáčovat a trimovat. Má neutuchající apetyt, proto je třeba dbát na to, aby se nepřežíral, protože dokáže sníst opravdu cokoli a v jakémkoli množství.

Historie plemene italský spinone

Italský spinone má původ pravděpodobně již někdy v antice. Zmínky o loveckých psech, kteří byli zřejmě předchůdci dnešních italských ohařů i spinonů, nacházíme už v dílech Sokratových žáků z 5 století př.n.l. Spinone je považován za nejstarší plemeno hrubosrstých kontinentálních stavěčů. Do své dnešní podoby byl vyšlechtěn v oblasti Piemontu, Lombardie, Toskánska a Kampánie a vznikl křížením francouzského grifona, italského hrubosrstého stavěče, pointra a možná některých starých ovčáckých psů. Italský spinone byl velmi oblíben mezi italskou šlechtou, a proto byl často zobrazován na obrazech i rytinách. Do konce 19. století vedle sebe existovaly dvě varianty – dlouhosrstá a hrubosrstá, ale potom byly snahy tyto variety sjednotit a dlouhosrstou vytlačit. První standard byl ustaven v roce 1887, současný je z roku 1939. Italský spinone je v Itálii oblíben dosud, mimo ní je však poměrně vzácný. Příbuzným spinona je i český fousek.

VIDEA plemene italský spinone

Pro videa s plemenem italský spinone klikněte ZDE

FCI
Ohaři
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Itálie
Výška v kohoutku
58 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti
28 – 37 kg
Věk
13 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, lovecký
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]