Italský vodní pes

(Lagotto Romagnolo)

Povaha plemene

Italský vodní pes je dobromyslný, poslušný a inteligentní. Má otevřenou, veselou a přátelskou povahu. Je to rychlý, pružný a obratný pes. Je velmi přítulný a společenský. Je ostražitým hlídačem, ale se štěkáním to rozhodně nepřehání. Má velmi jemný čich. Italský vodní pes vychází dobře s ostatními psy nebo domácími zvířaty. Také vztah k dětem je velmi vřelý. K neznámým lidem se chová přátelsky. Je to velmi citlivý pes a hrubostí a křičením u něj ničeho nedosáhnete, stáhne se do sebe.

Popis italského vodního psa

Italský vodní pes dorůstá výšky 43 – 46 cm a dosahuje váhy okolo 13 – 16 kg. Průměrná délka života je 12 – 14 let. Středně velká hlava má širokou lebku. Tlama je kratší než lebka. Uši jsou středně velké, svěšené a mají trojúhelníkový tvar. Poměrně velké oči jsou posazeny dosti daleko od sebe. Skus je nůžkový nebo klešťový. Italský vodní pes má robustní a kompaktní tělo, které je téměř čtvercové. Hřbet je rovný, bedra široká s mírně se svažující zádí. Ocas je nasazený v rovině hřbetu, obvykle je nošen svěšený. Srst je hustá, kudrnatá a odpuzuje vodu. Připomíná ovčí srst. Zbarvení je slonovinově bílá, bílá s hnědými znaky, játrově hnědá s bílou nebo i bez ní.

Klasifikace FCI

Italský vodní pes patří podle standardu FCI do skupiny 8 – retrívři, slídiči a vodní psi, sekce 3 – vodní psi.

Základní péče o psa

Srst italského vodního psa nepotřebuje mnoho péče. Částečně sama odpuzuje vodu a nečistoty. Jednou za tři týdny je dobré důkladně vykartáčovat. Častěji to není nutné. Aby se předešlo plstnatění srsti, jednou ročně se pes ostříhá velmi nakrátko. Pravidelně prohlížejte zvukovod a otírejte koutky očí. Italský vodní pes je inteligentní a učenlivý, proto je jeho výchova velmi snadná. Není však dobrý tvrdý přístup. Ve výchově pomůže motivace pamlskem. Velmi dobře reaguje na změnu intonace hlasu. Toto plemeno potřebuje množství pohybu. Rád s vámi půjde na delší výlet. Má rád hry s míčkem, aportování a plavání. Může se velmi dobře uplatnit v různých psích sportech například míčové hry nebo obratnost. Může být vycvičen také na stopařského psa.

Historie plemene italský vodní pes

Italský vodní pes, jak již jeho název napovídá, vznikl v Itálii a je to velmi staré plemeno. Přepokládá se, že je to jeden z nejpůvodnějších vodních psů vůbec. Byl záměrně šlechtěn pro vyhledávání lanýžů. Za tímto účelem se stále hojně využívá. K jeho původním účelům se již moc nepoužívá. Bohužel mimo svou zemi není příliš známý. Do České republiky se dostal roku 2003.

VIDEA plemene italský vodní pes

Pro videa s plemenem italský vodní pes klikněte ZDE

FCI
Retrívři a vodní psi
Využití
Velikost
Původ plemene
Itálie
Výška v kohoutku
43 – 46 cm
Hmotnost v dospělosti
13 – 16 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
střední
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]