Jezevčík trpasličí

Trpasličího jezevčíka vlastní

Zuzana Paroubková

Povaha plemene

Jezevčík je sebevědomý a svérázný pejsek, ale nesmíme opomenout jeho chytrost a vynalézavost. Mezi všeobecně známou trochu negativní vlastnost patří jeho tvrdohlavost, kterou lze důsledným výcvikem překonat. Nesnáší však tvrdý přístup, křičení a dril. Jezevčík je stále jedním z nejrozšířenějších loveckých plemen, ovšem je také hojným domácím mazlíčkem. Hodí se i do větších rodin s dětmi, děti ho musí být jako živého tvora a ne jako plyšovou hračku. Miluje přítomnost rodiny a klid domova. Je výborným hlídačem, ale neštěká zbytečně. S ostatními psy nebo kočkami může mít občas problém.

Popis trpasličího jezevčíka

Trpasličí jezevčík dosahuje váhy 4 kg. Průměrná délka života je 12- 15 let. Hlava je protáhlá a směrem k čenichu se zužuje. Oči jsou středně velké, oválného tvaru barvy tmavočervené nebo černohnědé. Uši tvaru písmene V jsou vysoko posazené, splývající podél hlavy s e zaoblenou špičkou. Tělo je dlouhé, rovné. Záď se mírně svažuje. Ocas je poměrně nízko nasazený a nesený v prodloužené linii těla. Končetiny jsou dobře osvalené a rovné. Jsou tři varianty osrstění- krátkosrstý, dlouhosrstý a hrubosrstý. Barva je červená, žlutá, černá s pálením nebo skvrnitá či tygrovaná.

Klasifikace FCI

Skupina 4- jezevčíci. S pracovní zkouškou.

Základní péče o psa

Trpasličí jezevčík není nijak náročný na údržbu srsti. Jediné, na co je třeba dbát, jsou místa, kde se mohou tvořit zacuchance, jsou to především uši a ocas. Jinak stačí jednou za čas pravidelně pročesat. Jezevčík je aktivní a temperamentní pes a má rád pravidelné procházky a je také vhodným psem pro výcvik nebo agility. Na stravu nejsou nároční, ale bohužel mají sklony k obezitě. Nadváha zatěžuje páteř a ledviny. Občas mívají problémy s chrupem, proto je vhodné dávat jim specielní věci na žvýkání.

Historie plemene trpasličí jezevčík

Psi podobní jezevčíkům byli známí již ve středověku. První písemné zmínky o krátkonohých psech užívaných pro lov pod zemí nalezneme v germánských spisech z 5. -9. století našeho letopočtu. Zemí původu jezevčíka je Německo, kde byl vyšlechtěn z brakýřů. K ustanovení plemeno došlo roku 1879 v Hannoveru. Ovšem historie trpasličího jezevčíka začíná koncem minulého století. K dosažení miniaturnosti, za účelem nahrazení fretky při vyhánění králíků z nor, byli jezevčíci kříženi s jinými drobnými plemeno jako například pinči nebo teriéry. Tyto snahy však nepřinesly žádoucí výsledky a tak se začali křížit nejmenší zástupci jezevčíků. První trpasličí jezevčíci byli zapsáni do plemenné knihy roku 1902.

VIDEA plemene jezevčík trpasličí

Pro videa s plemenem jezevčík trpasličí klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Německo
Výška v kohoutku
neuvádí se cm
Hmotnost v dospělosti
4 kg
Věk
12 – 15 let
Délka srsti
krátká,dlouhá
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]