Kanárská doga

(Perro do Presa Canario, Dogo Canario)

Povaha plemene

Perro de Presa Canario – kanárská doga – je tvrdý, silný, vážný pes, který přesně naplňuje představu o dobrém hlídači. Je to silný pes, který když se rozhodne, jde si tvrdě za svým. Je dobrým ostražitým hlídačem. Tento pes vyžaduje kázeň.

Kanárská doga je sebejistá a vyrovnaná, může se však projevovat i velmi prudce. Vyjadřuje se hlubokým zastrašujícím štěkotem. Je odvážná a na první pohled působí nepřístupně. Ke svému páníčkovi se však chová mile a je mu oddána, její chování v rodině je mírné a akceptuje i děti. Má tendence upnout se na jednoho člověka. K cizím lidem většinou přistupuje nedůvěřivě. Má pohotové reakce, je šikovný zápasník, ale není zbytečně agresivní. Je velmi pracovitá a je si vědoma své síly a schopnosti bránit své teritorium. Kanárská doga útočí jen v případě ohrožení, to je však nekompromisní a hledá nejslabší místo. Má snížený práh bolestivosti a tvrdou povahu, při dobrém vedení je poslušná a učenlivá.

Tato doga se v dospělosti s jinými psy příliš nekamarádí, je k nim spíše lhostejná v případě, že  není vyprovokována. Není vhodná pro chovatele začátečníky, velmi mladé či naopak starší zájemce. Je tvrdohlavá a její socializace v mladém věku je nutností.

Popis kanárské dogy

Perro de Presa Canario – kanárská doga je robustní pes střední velikosti s vyváženými proporcemi. Je lehce obdélníkového formátu. V kohoutku měří 60 až 65 cm, fenky 56 až 61 cm, váha se pohybuje kolem 50 kg, feny jsou o 10 kilo lehčí. Má dlouhý a široký trup s hlubokým hrudníkem a klenutými žebry. Ocas je silný, při vzrušení nesený šavlovitě vzhůru. Nohy má silné a svalnaté a pohybuje se pružně. Kanárská doga má poměrně mohutnou hlavu s volnou kůží a výrazným stopem. Má menší tmavé oči umístěné daleko od sebe. Zuby jsou silné a skus nůžkový, povolený je i klešťový. Uši má kanárská doga středně velké, svěšené. Srst je krátká, hustá, hrubá a přiléhající. Barva je tygrovaná ve všech odstínech od tmavé až po světlou. Povoleny jsou bílé skvrny.

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je Dogo canario – kanárská doga – zařazena do skupiny II. – Pinčové a knírači – molossové – horští psi a švýcarští horští a salašničtí psi. Část 2.1: Molossové, dogovití. Zkratka pro ČR PPC:. Původní využití – hlídači a obranářský pes.

Základní péče o psa

Dogo Canario – kanárská doga je náročná především na výchovu a rozhodně by si ji neměli pořizovat začátečníci. Vzhledem ke své mohutnosti a povaze se může stát nebezpečná okolí i svému pánovi a je vhodné před koupí štěněte zjistit si povahu rodičů. Kanárská doga by měla projít důsledným výcvikem, bez něhož se může stát nezvladatelná. Musí si být vědoma svého postavení v rodině. Bývá agresivní vůči ostatním psům a rozhodně se nedoporučuje soužití s kočkami. Vzhledem k tomu, že doga kanárská pochází z „teplých krajin“, nebývá vybavena podsadou, proto je potřeba zateplený kotec. Po zimě strávené venku jí může podsada začít narůstat, nevypadá však příliš vzhledně. Kanárská doga je velice energické plemeno, které potřebuje výběh a fyzickou námahu.

Historie plemene kanárská doga

Dogo canario – kanárská doga – pochází, jak už napovídá název, z Kanárských ostrovů, kde vznikla křížením tamních psů s importovanými. Její počet se značně zvýšil v 16. století. Popularitu si získala jako dobrý hlídací a ochranářský pes, na začátku minulého století však byla zneužívána ke psím zápasům, díky nimž se ocitla na pokraji vyhynutí. Zájem o ni se obnovil v 70. letech minulého století.

VIDEA plemene kanárská doga

Pro videa s plemenem kanárská doga klikněte ZDE

FCI
Pinčové a knírači
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Kanárské ostrovy
Výška v kohoutku
55 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti
50 – 60 kg
Věk
11 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
špatný
Náročnost na výchovu
velmi náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, hlídací
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]