Kanárský chrt – podenco

(Kanárský podenco, Podenco canario)

Povaha plemene

Kanárský chrt je aktivní, odvážný a učenlivý pes. Není agresivní. Svému pánovi je oddaným společníkem. Venku to je pes energický, hravý a při lovu neúnavný. Doma je klidný a přítulný. Je zároveň dosti nezávislý. Má silně vyvinutý lovecký instinkt. Kočky v domácnosti nechává bez povšimnutí, ale kočky ze sousedství prohání, jelikož v nich vidí svou kořist. K jiným psům se může chovat dominantně. Má sklony se vydávat na samostatné výlety a i vysoký plot mu není překážkou.

Popis kanárského chrta

Kanárský chrt měří 53 – 64 cm v kohoutku a dosahuje váhy okolo 20 kg. Průměrná délka života je 12 – 13 let. Kuželovitá hlava je zakončena velkým růžovým nosem s dobře otevřenými nozdrami. Pevné uši jsou špičaté a nasměrované dopředu. Čelisti jsou štíhlé, kuželovité, skus nůžkový. Kanárský chrt má malé, šikmé oči mandlového tvaru. Mají pozorný výraz a světle hnědou (jantarovou) barvu. Lehce prohnutý, svalnatý krk přechází v silný, dobře osvalený hřbet. Délka těla je větší než kohoutková výška. Ocas je poměrně nízko nasazený, svěšený, většinou bílá špička směřuje vzhůru. Končetiny má Kanárský chrt dlouhé a dobře osvalené. Srst je hladká, krátká a hustá. Zbarvení je červené a bílé, přičemž červená může být od velmi světlých odstínů až po mahagonovou.

Klasifikace FCI

Kanárský chrt patří podle standardu FCI do skupiny 5. – Špicové a primitivní plemena, sekce 7 – Lovečtí psi primitivního typu (bez zkoušky z výkonu).

Základní péče o psa

Toto plemeno není náročné na údržbu srsti. V době línaní odstraňujte odumřelé chlupy gumovou masážní rukavicí. Kanárský chrt se rychle učí a reaguje na intonaci hlasu, proto není zapotřebí tvrdý přístup. Je dobré zvládnout povel „ke mně!“ , protože jakmile spatří králíka nebo jinou vhodnou kořist, je obtížné jej přivolat zpátky. Je velmi přizpůsobivý a má-li dostatek pohybu, je možné jej chovat i v bytě. Rád běhá vedle kola nebo aportuje. Je mimořádně vhodným plemenem pro coursing. Pod správným vedením zvládne kanárský chrt i jiné druhy psích sportů, jako jsou obratnost a poslušnost.

Historie plemene kanárský chrt

Podenca přivezli asi před 400 lety féničtí, řečtí a egyptští obchodníci na Kanárské ostrovy. Kanárský chrt je pravděpodobně přímým potomkem starověkých psů žijících například v Egyptě. Mezi jeho příbuzné řadíme ibizského chrta a největšího portugalského podenca. Kanárský chrt je zřejmě sedm tisíc let staré plemeno, což dokazují mnohé nálezy a rytiny v hrobkách faraonů. Je používán především k lovu králíků. Zvláštností je, že byť je nazýván chrtem, neloví pouze zrakem, ale i čichem a sluchem. Standard tohoto plemene vznikl roku 1987. U nás se kanárský podenco téměř nevyskytuje.

VIDEA plemene kanárský chrt

Pro videa s plemenem kanárský chrt klikněte ZDE

FCI
Špicové
Využití
Lovecká plemena
Velikost
Velká plemena
Původ plemene
Kanárské ostrovy
Výška v kohoutku
53 – 64 cm
Hmotnost v dospělosti
20 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
dobrý
Vztah k ost. zvířatum
dobrý
Náročnost na výchovu
náročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník
Časová náročnost
půl dne
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]