Kolie dlouhosrstá

Povaha plemene

Je to krásný, působivý a elegantní pes mírné a přátelské povahy. Je neuvěřitelně inteligentní a aktivní. Miluje život v kruhu rodiny, výborně se snáší s dětmi. Hádky snáší velice špatně. Tito psi vycházejí velmi dobře s ostatními psy i domácími zvířaty. Svou rodinu věrně chrání, což z ní dělá výborného hlídače. Kolie je jemná, přítulná a velmi dobře ovladatelná. Obvykle není nervózní, ani agresivní. Potřebuje kontakt s člověkem. Neocenitelnou výhodou plemene je, že neloví zvěř a nemá potřebu se toulat.

Popis dlouhosrsté kolie

Toto překrásné plemeno dorůstá výšky 51 – 65 cm v kohoutku a dosahuje váhy 18 – 30 kg. Průměrná délka života je 12 – 14 let. Hlava je dlouhá a dopředu se zužuje, s plochou lebkou a černým nosem. Oči jsou madlového tvaru, středně velké a šikmo posazené. Uši jsou malé, polovztyčené a vysoce funkční. Kolie je schopna zachytit hlas ovčáka i na vzdálenost přes 1,5 km. Tělo je delší než výška v kohoutku. Má pevný a rovný hřbet. Ocas je dlouhý a nízko nasazený, na špičce ohnutý vzhůru. Přední nohy jsou rovné a svalnaté, zadní mohutné a šlachovité. Tlapky oválné s dobře vyvinutými polštářky a klenutými prsty. Osrstění je bohaté s hustou podsadou a dlouhými, rovnými a hrubými pesíky. Zbarvení je světle zlaté až sytě mahagonové s černými špičkami chlupů a bílými odznaky, tříbarevné (černé, tříslové a bílé) nebo modře mramorované s bílými, případně s tříslovými znaky.

Klasifikace FCI

Skupina 1- Ovčáci a honáčtí psi. Sekce 1- Ovčáci s pracovní zkouškou.

Základní péče o psa

Dlouhosrstou kolii je nutno přibližně jednou za týden důkladně učesat a vykartáčovat, především na místech, kde je srst hustější, se musí „pročesat“ až na kůži, čímž se předejde tvorbě chuchvalců. Jinak je v zásadě srst kolie samočisticí. V období línání musíme kolii česat a kartáčovat denně. Pokud to není nevyhnutelně nutné, kolii nekoupeme. Když už se tak rozhodneme nejlepší doba je línání, kdy nejméně chlupů a kožich lépe proschne. Kolie je inteligentní pes a velmi rychle se učí. Její výcvik není náročný a hodí se i pro začátečníky. Výcvik by měl být spíše formou hry, tvrdou výchovu snáší velmi špatně. Díky své srsti snáší veškeré nepřízně počasí. Může být držena venku i v bytě. Dlouhosrsté kolii je však nutné poskytnout dostatek pohybu. Miluje nejrůznější sporty, aportování i hry s míčem.

Historie plemene kolie

Dlouhosrstá kolie pochází ze skotské nížiny a své jméno asi dostala po místním plemeni ovcí známém jako colley. Je to však ovčácký pes evropského původu a na území Velké Británie se nejspíše dostal společně s Kelty. Mezi předky této kolie se nejspíše nachází belgický, francouzský nebo německý ovčák i špic. Jako mnoho jiných psů vděčí za svou popularitu královně Viktorii. V šedesátých letech minulého století při návštěvě panství v Balmora ji tito atraktivní psi nadchli, a tak si několik kolií odvezla na windsdorský zámek. Dlouhosrstá kolie se v Anglii brzy stala vyhledávaným psem a od konce osmdesátých let byla populární i v USA. V roce 1940 sláva tohoto plemene ještě stoupla díky filmu Lassie se vrací. Původně je to pes ovčácký, dnes spíše společenský.

VIDEA plemene kolie dlouhosrstá

Pro videa s plemenem kolie dlouhosrstá klikněte ZDE

FCI
Ovčáci a honáčtí psi
Využití
Služební plemena
Velikost
Střední plemena
Původ plemene
Skotsko
Výška v kohoutku
51 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti
18 – 30 kg
Věk
12 – 14 let
Délka srsti
dlouhá
Péče o srst
pravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
náročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pastevecký
Časová náročnost
minimálně 4 hodiny
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]